Rodinný byznys bývalého komunistického aparátčíka Miroslava Tomana staršího a jeho synů vzbuzoval řadu kontroverzí. Mezi jeho temné stránky patří způsob, jakým jejich firma Xaverov nabyla lukrativní pozemky v Praze, které později výhodně prodala státu za 250 milionů korun.
[ctete postid=“243540″ title=“Zeman proti Zemanovi aneb Benešová ministryní spravedlnosti místo Kněžínka?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Benešová-Marie-385×230.jpeg“ excerpt=“V souvislosti se změnami ve vládě se v poslední době skloňuje i jméno ministra “ permalink=“https://forum24.cz/zeman-proti-zemanovi-aneb-benesova-ministryni-spravedlnosti-misto-knezinka/“]243540[/ctete]
Tomanovi se vždycky uměli otáčet. Hlavou rodinného klanu je Miroslav Toman starší, kdysi ministr zemědělství několika komunistických vlád, výborně prosperující i v polistopadovém režimu. O tom svědčí nejen jeho podnikatelské aktivity, ale i státní vyznamenání Za zásluhy, které převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana. Svoji roli jistě sehrály i sponzorské dary, jež Tomanovi věnovali Zemanově prezidentské kampani.
Vše pochází z komunistických peněz
Po pádu komunismu nezůstal tento vysoce postavený nomenklaturní funkcionář stranou a se svými syny Zdeňkem a Miroslavem začal budovat potravinářské impérium. Jeho těžiště tvoří koncern Agrotrade, kde Toman starší vlastní 80 procent akcií.
O modelu, jak tento klan fungoval, otevřeně hovořila herečka Kateřina Brožová v době, kdy se rozváděla se Zdeňkem Tomanem, který se od počátku podílel na řízení rodinných firem. „Tomanovi jsou rodina, která z pozice moci a peněz ovládá cokoli. Vše pochází z komunistických peněz, což i dnes jeho otec zneužívá a používá na jiné cíle za pomoci druhého syna, náměstka ministra zemědělství,“ uvedla pro Blesk v roce 2004, jasnozřivě i pro aktuální kauzu.
Podobně to viděla i média. Týdeník Profit v červnu 2008 připomněl, že Tomanovi vždy dokázali využít kontaktů a důležitých informací, k nimž měli díky rozdělení rolí v rodině snadný přístup. Za svůj porevoluční vzestup vděčili účinnému lobbingu na ministerstvu zemědělství v sociálnědemokratických vládách. Zde sehrával klíčovou roli Miroslav Toman mladší jako první náměstek ministrabl i jako dlouholetý prezident Potravinářské komory.
Podezření ze střetu zájmů
Z tohoto ranku je i případ, na který upozornili Reportéři ČT (8. 4. 2019). Společnost Xaverov z impéria rodiny Tomanových přišla za podezřelých okolností k pozemkům díky rozhodnutí bývalého ministra zemědělství Petra Zgarby (ČSSD). Později je výhodně prodala Praze a rezortu dopravy, ačkoli dnes existují vážné pochybnosti, zda jim byly vydány oprávněně.
V té době byl prvním náměstkem ministra Miroslav Toman mladší, který v této pozici působil v letech 2002 až 2006. Už tehdy se o něm tradovalo, že je velmi schopný pragmatik a rezort místo politických figur fakticky řídil on sám. Jak se nyní ukazuje, mohl se přitom octnout ve střetu zájmů, i když přímou odpovědnost nesl někdo jiný.
Vše začalo v roce 1992 privatizací státního drůbežářského podniku v Xaverově, který v následujících deseti letech přešel pod kontrolu koncernu Agrotrade Tomana staršího. Po roce 2000 se xaverovská společnost začala hlásit k rozsáhlým pozemkům v pražském katastru. Tvrdila, že na nich v minulosti hospodařila, a jsou tedy součástí privatizačního projektu.
Podivný obrat
Vedla proto s Pozemkovým fondem ČR devět sporů o určení vlastnictví 31 pozemků. Tehdy došlo k podivnému vývoji. Stát začal tyto spory vyhrávat, ale přesto je z ničeho nic ukončil smírem a vyhověl protistraně. Společnost Xaverov tak získala 29 pozemků, pouze dva zůstaly ve vlastnictví státu.
Důvodem tohoto obratu bylo prohlášení podepsané ministrem zemědělství Petrem Zgarbou v roce 2005, podle kterého stát uznává, že pozemky patří Tomanovým.
V této souvislosti stojí za pozornost, že krátce poté musel Zgarba svůj post ve vládě Jiřího Paroubka opustit z nápadně podobných příčin. Jako ministr zemědělství stál v čele Pozemkového fondu ČR, který s jeho vědomím – a podle tehdejších svědectví i přáním – přiděloval spekulantům lukrativní pozemky kolem Prahy za minimální ceny.
V té době byl velmi medializován případ 100 hektarů půdy v Uhříněvsi, kterou získal za extrémně výhodných podmínek ministrův známý, agrobaron Gabriel Večeřa. Ten do pozemků investoval 5 milionů korun, ačkoli bylo zřejmé, že se kvůli chystané změně územního plánu zhodnotí na 1,6 miliardy.
Spekulanti s pozemky?
Na pozemcích přidělených ministrem Zgarbou bohatě vydělala i společnost Xaverov. V době, kdy je potřebovalo Ředitelství silnic a dálnic a hlavní město Praha kvůli realizaci dopravních staveb, jim nezbývalo nic jiného než tyto pozemky koupit za tržní cenu. Celkový objem těchto obchodů dosáhl 250 milionů korun.
Problém spočívá nejen ve způsobu, jakým se firma predátorského klanu Tomanových dostala k těmto pozemkům, ale zejména proto, že nespadaly do jejího privatizačního projektu. K tomuto dokumentu se dostali Reportéři ČT v archívu ministerstva financí.
[ctete postid=“198720″ title=“Do vlády míří Zemanův sponzor Toman. Po krachu rodinné firmy zůstal dluh 600 milionů“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Toman-Miroslav-385×230.jpeg“ excerpt=“ČSSD chce za nového ministra zemědělství Miroslava Tomana. Bývalý člen Rusnokovy “ permalink=“https://forum24.cz/do-vlady-miri-zemanuv-sponzor-toman-po-krachu-rodinne-firmy-zustal-dluh-600-milionu/“]198720[/ctete]
„Ty pozemky rozhodně nejsou součástí privatizačního projektu ani se o nich žádným způsobem nezmiňuje,“ sdělil České televizi děkan Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické Ladislav Mejzlík. Stejného názoru byl i právník Viktor Rossmann.
Z toho vyplývá vážné podezření, že Tomanova společnost prodávala státu pozemky, na které neměla nárok. Tyto pochybnosti umocňuje i dopis Zgarbova nástupce Jana Mládka, adresovaný přímo Xaverovu. Uvádí v něm, že podle jeho názoru jsou nároky firmy na tyto pozemky bezpředmětné.
„Jednoznačně deklaruje to, že nesouhlasí s jakýmkoliv plněním ve prospěch společnosti Xaverov, nesouhlasí s tím, aby jakékoliv pozemky, které nebyly přímo uvedeny v privatizačním projektu, byly majetkem společnosti Xaverov,“ uvedl Rossmann. Nicméně na rozhodnutí Petra Zgarby to už nemělo žádný vliv.
Pandořina skříňka
Tento případ je natolik sporný, že se jím hodlá zabývat vedení sociální demokracie, jež tak odkrývá vlastní Pandořinu skříňku. I když je nutno dodat, že současný ministr Miroslav Toman mladší, který se dnes od těchto pochybných transakcí distancuje, je ve vládě spíše nominantem Hradu a komunistů než ČSSD, jíž je formálně členem.
Také se stále více projevuje, co to v praxi znamená, když sedí přímo ve vládě lobbisté vlivných zájmových skupin. Toman junior je toho zářným příkladem, i když do rozsahu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše má ještě hodně daleko.