„Podívej se na sebe, ty opice! Putin je na naší straně.“ Ruští policisté vyslýchají demonstranty a používají násilí

Ruská policie během zásahu v Moskvě proti demonstrantům na podporu Ukrajiny (24. 2. 2022) (ČTK/AP/Dmitry Serebryakov)

Ruská policie během zásahu v Moskvě proti demonstrantům na podporu Ukrajiny (24. 2. 2022) | FOTO: ČTK/AP/Dmitry Serebryakov

V šedesáti pěti ruských městech se v neděli 6. března konaly protesty proti invazi na Ukrajinu, která trvá už 13. den. Pod pohrůžkou trestního stíhání novinářů a uzavření médií zakazuje ruské ministerstvo obrany i federální úřad Roskomnadzor o útočné válce informovat. Moskva uvádí, že během protestů bylo zadrženo přes 3300 lidí. Podle projektu OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy, může být ale číslo ještě vyšší.

Server listu Novaja Gazeta má sice již zavřenou zpravodajskou rubriku, ale přesto se mu podařilo zveřejnit audiozáznam nahraný na diktafon při výslechu na policii po jedné z mnoha demonstrací. Jednou ze zadržených byla i šestadvacetiletá Alexandra z Moskvy. V záznamu celého výslechu, který web zveřejnil, se objevují zvuky bití a ponižování. 

Celý výslech začíná poměrně nevinně. Policista se ptá, jak se jmenuje a kde žije. Když se zeptá, jaké je její telefonní číslo, aby jí mohlo být doručeno předvolání k soudu, Alexandra odpoví, že ho chce poslat poštou na matriku. Následuje otázka, kam chce jít na školu. Alexandra odpoví. Hned vzápětí je ale na nahrávce slyšet zvuk úderu. „Tohle bude malá modřina. No tak, vstávej,“ komentuje policista, který Alexandře uštědří ještě druhou ránu. Ta začne zoufale křičet. „Můžeme pokračovat?“ zeptá se policista a Alexandra si jen povzdechne.

„Ano, vyhrožuju ti“

Další policista se vloží do konverzace a říká: „Podívej se na ty svý kozy. Podívej se na sebe, ty opice. Zas*aná opice.“ Vedoucí výslechu se opět zeptá na telefonní číslo, aby Alexandře mohl zavolat asistent soudce. Ona ale znovu odmítne. 

Ruský prezident Vladimir Putin (Adobe Stock)

Další konverzaci na nahrávce není rozumět, ale když policista domluví, Alexandra s ptá, jestli jí vyhrožuje. „Ano, vyhrožuji ti! Vyhrožuji ti fyzickým násilím,“ odpovídá. Následují otázky na věk, výšku a pracovní pozici zadržené, na což znovu odmítá odpovědět.

Celý rozhovor se potom stáčí k demonstraci, na které byla zadržena. „Jak jste se o protestu dozvěděla?“ ptá se policista. „Nevím,“ odpovídá Alexandra a dodává, že je jí trapně, protože nemá podprsenku. Žádá také policisty, ať se nedívají. Policisté se shodují, že by bylo na co se dívat. Následují další dvě rány. Alexandra na nahrávce konstatuje, že byla udeřena lahví od vody do hlavy.

„Co myslíte, že za vás dostaneme? Putin nám řekl, abychom vás zabili! Putin je na naší straně. Jste nepřátelé Ruska, jste nepřátelé lidu. Zabiju tě,“ křičí na šestadvacetiletou Alexandru policista a pokračuje ve výslechu. Ptá se na barvu očí a opakuje otázku na pracovní pozici. Alexandra ale odmítá odpovědět s odkazem na 51. článek ruské ústavy. „V tuto chvíli neprobíhá výslech,“ odpovídá policista.

„Dostaneš 220 voltů“

Další otázky se opět točí kolem toho, jak se o protestu dozvěděla. „Odmítám odpovědět,“ říká Alexandra a znovu se odkazuje na 51. článek ruské ústavy. Policista začíná opět křičet: „Žiješ v této zemi, ku*va!“

()

Po dalších otázkách se Alexandra ptá, jestli se ji policisté chystají zabít elektrickým proudem. „Ano, dostaneš 220 voltů,“ odpovídá jeden z nich.

„Vstaň, teď tě tady vyfotí,“ vyzývají. Alexandra ale s fotografováním nesouhlasí. „Ne, odmítám se nechat fotografovat.“ Policisté na tom trvají a Alexandra prosí, ať ji hlavně nebijí. „Já tam nevstoupím, odmítám se nechat fotografovat. Podepíšu odmítnutí,“ doplňuje. 

Ve zvukové nahrávce je potom slyšet pád nějakého předmětu. S největší pravděpodobností jde o mobilní telefon zadržené. „Chvíli letěl. Stal se z něj fotbalový míč. Už ho nepotřebujete. Je celý rozbitý,“ říká policista a doplňuje, že se to stalo náhodou. Na nahrávce je také slyšet otevření dveří, nářek žen a ozvěnu místností. „Vstaňte,“ zvyšuje hlas policista. Tím celá nahrávka výslechu končí.

Poslední protesty podobného rozsahu se v Rusku konaly v lednu 2021, kdy lidé požadovali propuštění opozičního lídra Alexeje Navalného, připomněla agentura Reuters.

V Moskvě se demonstrací účastnilo okolo 2500 lidí, 1700 z nich policie zadržela; na petrohradském protestu jich bylo zadrženo 750 z 1500, uvedlo ruské ministerstvo vnitra. V dalších oblastech manifestovalo celkem 1200 lidí, 1061 zatkla policie.

(ČTK)

Portál 66.ru napsal, že policisté v Jekatěrinburgu zakročili hned několik minut po začátku shromáždění, do policejních autobusů podle něj přinutili nastoupit desítky lidí. V Chabarovsku na Dálném východě podle videa zveřejněného na sociálních sítích jeden z demonstrantů křičel „Ne válce – že se nestydíte“, načež ho zadrželi dva policisté. Jejich kolegové prostřednictvím megafonů lidi upozorňovali, že jsou na nepovoleném shromáždění, a vyzývali je, aby se rozešli.

Reuters uvádí, že ruské ministerstvo vnitra v sobotu upozornilo, že pořádkové síly zabrání jakémukoliv nepovolenému shromáždění a že jejich pořadatelé za to budou pohnáni k odpovědnosti. Vězněný opozičník Navalnyj vyzval, aby se dnes v Rusku i jinde ve světě konaly protesty proti vojenskému útoku proti Ukrajině, který ruský prezident Vladimir Putin zahájil 24. února.

Nezávislý deník FORUM 24 pro vás připravují novináři, za kterými nestojí žádný oligarcha. Podpořit nás můžete nákupem předplatného Týdeníku FORUM (ZDE) nebo příspěvkem do veřejné sbírky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články