Podívejte se na českou očkovací strategii: 3 fáze, 50 tisíc očkovaných denně, rozpis na celý rok 

Distribuce prvních dávek vakcíny společnosti Pfizer/BioNTech  (twitter Andreje Babiše)

Distribuce prvních dávek vakcíny společnosti Pfizer/BioNTech | FOTO: twitter Andreje Babiše

Do České republiky v sobotu dorazilo symbolických 9750 dávek vakcíny, přičemž od neděle započne očkování. Mezitím vláda schválila nezbytnou očkovací strategii, která obsahuje informace o tom, kolik vakcín bude dostupných a v jakých fázích je chce mezi obyvatelstvo rozdělit. 

Server Seznam Zprávy získal dokument vládní očkovací strategie, jehož poslední verze byla teprve 23. prosince rozeslána hejtmanům a vedení českých nemocnic. V šestnáctistránkovém dokumentu, který se nápadně inspiroval německou verzí, původně chyběly klíčové pasáže a musel být opraven.

Kromě průvodních informací o vlastnostech jednotlivých vakcín konkrétně popisuje organizaci a průběh očkovací kampaně. „Prioritní přístup k očkovacím látkám musí být poskytnut ohroženým skupinám obyvatel a určeným zdravotnickým pracovníkům s cílem zabezpečit dostatek personálu pro další zvládání pandemie,“ stojí v dokumentu.

Kampaň má být rozdělena do tří fází, které se mohou podle ministerstva zdravotnictví prolínat.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

V první fázi je naplánováno cílené centralizované očkování s ohledem na nutnost proočkovat nejohroženější skupiny ve zhruba třiceti centrech České republiky. K vakcíně se dostanou zdravotníci pracující v nejrizikovějších odděleních nemocnic, praktičtí lékaři, záchranáři a zdravotnický personál v zařízeních, kde pečují o seniory.

Toto první období potrvá od ledna do února 2021 a do Česka se během něj dostane 357 875 dávek vakcíny nejdříve od společnosti Pfizer/BioNTech a od 22. ledna pak také od výrobce Moderna.

V druhé fázi proběhne během února až března či dubna 2021 další očkování zdravotnických pracovníků, lidí ze skupiny nad 65 let a chronicky nemocných. „Zároveň bude umožněno občanům registrovat se na očkování v existujících očkovacích centrech, jejichž počet se díky skladovacím podmínkám oproti lednu 2021 rozšíří,“ nastiňuje dokument.

Tato rezervace má být umožněna občanům, kteří patří do rizikových skupin – přičemž systém jim pak automaticky přiřadí prioritu. Ministerstvo čeká úkol v podobě přípravy sítě praktických lékařů, kteří budou mít zájem o zapojení do očkovací kampaně. Odhadovaný počet dávek ke konci tohoto období je od 1,5 milionu až po 3 miliony.

Ve třetí fázi má od března či dubna až do konce hlavní očkovací kampaně dojít postupně na všechny, kteří budou mít o vakcínu zájem. „Počítá se, že praktičtí lékaři zvládnou bez narušení péče o ostatní pacienty naočkovat cca 10 pacientů denně, tj. cca 50 000 pacientů denně v celé ČR při 100% zapojení naprosté většiny praktických lékařů v zemi. Tato kapacita umožní, aby bylo očkování nabídnuto všem, kteří o něj budou mít zájem,“ předpokládá strategie.

Bude se ustupovat od dosavadního upřednostňování ohrožených skupin, dokument však upozorňuje, že je k tomu nutné mít dobře připravený robustní centralizovaný rezervační systém.

Před očkováním nebude nutné podstoupit žádný test na koronavirus. Pacient pouze podepíše informovaný souhlas a po aplikaci vakcíny počká v čekárně zhruba 30 minut, což je obvyklý postup. Dostane také potvrzení o provedeném očkování, které má později nahradit jednotný průkaz EU. Pokud se očkovaný dostane do kontaktu s nakaženým, nebude muset do karantény, a stejně tak jestliže se vrátí ze zemí, kde je vyšší výskyt koronaviru mezi lidmi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články