Podivné finanční toky ve Vodičkově svazu. Členové měli sami sobě vyplácet peníze

Jaroslav Vodička, stále ještě šéf Českého svazu bojovníků za svobodu         (repro ČT)

Jaroslav Vodička, stále ještě šéf Českého svazu bojovníků za svobodu | FOTO: repro ČT

Není to překvapení. Kontrola odhalila podivnosti v hospodaření Českého svazu bojovníků za svobodu, který vede bývalý agent VB Jaroslav Vodička. Podle informací, které zveřejnila ČTK, svaz podle prověrky nedovedl prokázat, za co utratil část peněz. Členové údajně vypláceli sami sobě více, než dovolují pravidla. 

Machinace se mají týkat zhruba 900 tisíc korun a mělo k nim docházet v letech 2016 až 2018. Svaz vedený bývalým komunistou a přítelem prezidenta Zemana Vodičkou dostává od státu každoročně 6,3 milionu korun. I když se premiér Babiš v loňském roce bránil, že kritizovanému svazu stát už peníze nedá, nakonec musel otočit. Na pomyslný kobereček si ho titž pozvali komunisté, kteří drží jeho vládu při životě. Po jejich návštěvě Babiš zázračně otočil a státní miliony vodičkovcům opět poslal.

Naprosto zarážející je nyní prohlášení ministryně financí Aleny Schillerové. I když má detailní informace o tom, jak podivně se v ČSBS hospodaří s prostředky od státu, hodlá svazu opět poslat dalších 6,3 milionu korun. „Já bych tyto věci neslučovala. Vezměte si, že od roku 1990 každá Poslanecká sněmovna vlastně tuto dotaci tomuto spolku schválila. Takže si myslím, že to víceméně letos podpoříme,“ vysvětlila ČT Schillerová.

Je to skandální výrok například ve srovnání s přístupem Schillerové a jejích kontrolorů k živnostníkům. Těm vyměřují mnohatisícové pokuty i za naprosto marginální chyby při vydávání účtenek. Naproti tomu Vodička a spol. hospodaří podivně s prostředky od státu, údajně si tam někdo přihrává nelegálně peníze do vlastní kapsy. Schillerovou to ale nezajímá. Naopak. Pošle jim další státní miliony, aby si je opět rozdělili.

To, že si bývalí komunisté rozebírají státní peníze, není žádným překvapením. Mají v tom dostatečnou praxi a nedělají to jen v ČSBS. Podívejme se na současné potíže pana premiéra…

Skandální je přístup Schillerové, která jasně dokazuje, jak velkou moc nad vládou mají komunisté. Ti jsou s Vodičkovým svazem jedna ruka, ačkoliv by svaz měl být na zcela opačné straně. Na místo toho, aby sdružoval bojovníky za svobodu a upozorňoval na ty, kteří nám ji brali, ocenili mlátičku Ondráčka. Radikálního komunistu, který mlátil obuškem lidi v 89. roce. Vodičkova garnitura ČSBS ublížila naprosto fatálně.