Do médií unikla zpráva, že státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání v kauze Čapí hnízdo. Poté vyšlo najevo, že zatím není rozhodnuto, což vrhá nepříznivé světlo na státní zastupitelství. Proč došlo k úniku právě teď? O osudu kauzy mohou navíc rozhodnout Lenka Bradáčová a Pavel Zeman.
[ctete postid=“267074″ title=“Deník FORUM 24 prosí o vaši pomoc při obraně liberální demokracie“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/142A2010-385×230.jpg“ excerpt=“Poslední události ukazují, že je Česká republika nadále v moci nedemokratických a “ permalink=“https://www.forum24.cz/denik-forum-24-prosi-o-vasi-pomoc-pri-obrane-liberalni-demokracie/“]267074[/ctete]
Premiér Babiš dostal k narozeninám dárek za všechny peníze. Do Deníku N za nejasných okolností unikla informace o zastavení jeho trestního stíhání, ačkoli bude definitivně jasno až v průběhu několika dalších měsíců. Přesto prezident Zeman Babišovi blahopřál a jeho mluvčí Ovčáček už ví, že se postoj státního zastupitelství nezmění. Už jen toto jsou varovné signály o stavu naší země a kvalitě právního státu.
Dlouhodobé signály
Za pravdu dostávají exponenti ANO, kteří již několik let zastavení případu signalizují. Jaroslav Faltýnek se nechal slyšet, že dostane vyšetřovatele Pavla Nevtípila do tepláků. Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková loni v prosinci avizovala, že se o chystaném ukončení stíhání dozvěděla v souvislosti s výkonem své profese. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se dnes tváří, že to bylo od začátku jasné, stejně jako hlavní aktér Andrej Babiš naposledy na TV Prima.
[ctete postid=“266329″ title=“NOVINKA: Česko na křižovatce. Kniha s texty Wollnera, Kundry, Šafra nebo Koláře“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Screenshot-2019-08-29-18.49.28-385×230.png“ excerpt=“Posledních minimálně pět let, jako by se česká společnost ocitla ve slepé uličce a “ permalink=“https://www.forum24.cz/novinka-cesko-na-krizovatce-kniha-s-texty-wollnera-kundry-safra-nebo-kolare/“]266329[/ctete]
Tak jasné to ale není. Kauza Čapí hnízdo běží už téměř čtyři roky. K závažným závěrům o možném podvodu dospěl i OLAF. Byla v ní provedena řada prověrek orgánů činných v trestním řízení, aniž by bylo vyšetřování zpochybněno. Šaroch propustil do sněmovny i druhou žádost o vydání Andreje Babiše v politicky mnohem komplikovanější situaci. Loni na jaře zamítl návrhy obhajoby na zastavení stíhání obviněných.
Kdyby jinak velmi důkladný dozorový žalobce nepovažoval zajištěné důkazy za dostatečně průkazné, mohl si ušetřit několikaleté martyrium, kdy se vyšetřovatelé a státní zástupci dostávali pod nebývalý politický tlak, a kauzu mohl dávno zastavit. Podobně jako před rokem v případě Jaroslava Faltýnka.
Rozhodnutí vydáno nebylo
Ať už jsou důvody jeho změny názoru jakékoli, v současné situaci tento krok zákonitě vyvolává pochybnosti, což podtrhuje samotný předčasný únik z této kauzy do médií. Původní informace hovořila o tom, že dozorový žalobce Jaroslav Šaroch měl předložit svým nadřízeným z Městského státního zastupitelství v Praze návrh na zastavení trestního stíhání všech šesti osob v kauze Čapí hnízdo.
[ctete postid=“244384″ title=“Speciál FORUM mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích. Změnil Česko a není líp“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://www.forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
Později mluvčí úřadu Aleš Cimbala informace Deníku N dementoval s tím, že nejde o konečné stanovisko. „Žádné rozhodnutí vydáno nebylo. Byl předložen koncept, respektive dozorující státní zástupce vyhotovil nějaké rozhodnutí, a to v rámci hierarchie státního zastupitelství putovalo k vedoucímu státnímu zástupci, který se tím zabývá,“ upřesnil. Zároveň ovšem přiznal, že Šaroch v této věci změnil právní názor, který do té doby prezentoval nadřízeným.
Současný stav je takový, že vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím prověřuje spis obsahující 20 tisíc stran. Zjišťuje, zda je změna názoru zákonná a odůvodněná, což může trvat i několik měsíců. Do té doby žádné oficiální rozhodnutí o zastavení stíhání neexistuje, a proto ho nemohli obdržet ani obvinění.
Řízená blamáž
Takovou situaci lze považovat za naprostou blamáž. Je zcela nestandardní, aby dozorový žalobce vypracoval svoje stanovisko, které se zveřejní, a teprve poté ho městský státní zástupce přezkoumává.
[yop_poll id=“16″]
Státní zástupce není nezávislý soudce a jeho rozhodnutí je rozhodnutím celého úřadu. Tato prověrka tedy měla proběhnout předtím, než unikl Šarochův „koncept“ do médií. Šaroch musel svého nadřízeného Erazíma o svém stanovisku informovat předem. Pokud by měl Erazím jiný názor, může rozhodnout jinak. Jeho stanovisko není známo, navíc si v den úniku informace „shodou okolností“ vybral dovolenou.
Proto vznikají otazníky, proč k cílenému úniku této „nehotové“ věci došlo právě teď. Stačí se podívat, jak vypadá situace.
Do středu pozornosti se dostává dozorový žalobce Šaroch, který je vyzýván, aby svoji změnu názoru vysvětlil. Mimo jiné Unií státních zástupců, která má blízko k Lence Bradáčové, vykonávající nad kauzou dohled. Mluvčí této unie Ondřej Šťastný přitom nedávno odložil vyšetřování okolností ohlášeného únosu Babiše juniora na Krym, aniž ho vyslechl.
Na pranýř veřejného mínění, kdy mnozí tomuto náhlému zvratu neuvěří, se dostává jedině Šaroch. Stává se hromosvodem, aby si ostatní mohli umýt ruce. Situace je však mnohem složitější a rozhodnutí zejména v takto citlivé kauze nestojí a nepadá s jednou osobou.
Velký průvan
Pro dokreslení současných poměrů je potřeba vrátit se na samotný začátek kauzy Čapí hnízdo. V prosinci 2015 zahájila pražská policie její prověřování na základě trestního oznámení podaného k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Lenka Bradáčová, která se jindy ujímá mnoha politicky citlivých kauz, tento „horký brambor“ delegovala k dozoru na Městské státní zastupitelství v Praze.
Krátce poté, již v lednu 2016, došlo na městském státním zastupitelství k „velkému průvanu“, jak tehdy informovaly Babišovy Lidové noviny. Rezignovala pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová a spolu s ní skončily i její náměstkyně Ivona Horská a Dita Havlínová. Už v té době se spekulovalo o tom (server Česká justice), že důvodem jsou tlaky kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.
Vedení Městského státního zastupitelství v Praze se ujal Martin Erazím, jenž má (na rozdíl od Hercegové) blízko k Lence Bradáčové, a vše důležité s ní konzultuje. Je nepochybné, že budou v souladu i v postupu v kauze Čapí hnízdo. Bradáčová si nad ní uchovávala kontrolu a pro pořádek je potřeba uvést, že jediné, co na ní do této doby kritizovala, bylo její natahování a obstrukce advokátů obviněných.
Mění se situace
Teď je však jiná situace. Důvodů, proč Šaroch náhle změnil názor, může být několik. Možná skutečně zjistil nové skutečnosti, které oslabily jeho jistotu, že s kauzou uspěje u soudu. Stává se to, ale v takové fázi nepříliš často. Nebo vycítil, že nemá oporu svých nadřízených a sám by se pustil na příliš tenký led. Ale nelze vůbec vyloučit, že podlehl celkové atmosféře a politickým tlakům.
[ctete postid=“266967″ title=“Akce se povedla: Divný Šaroch a čistá Bradáčová.“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Šaroch-385×230.jpeg“ excerpt=“Státní zastupitelství opakovaně tvrdilo, že do konce srpna ukončí posuzování “ permalink=“https://www.forum24.cz/akce-se-povedla-divny-saroch-a-cista-bradacova/“]266967[/ctete]
Do kauzy ještě může zasáhnout jak Lenka Bradáčová, tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Dokud neskončí řízení, může do ní Vrchní státní zastupitelství v Praze vstoupit, vyžádat si spis a v krajním případě rozhodnout podle svého právního názoru. Bradáčová může udělat i další prověrku v této věci.
Do hry může vstoupit i Pavel Zeman. Po definitivním rozhodnutí městského státního zastupitelství se mu nabízí tříměsíční lhůta na přezkum případného zastavení trestního stíhání. Může ho potvrdit nebo zrušit a vrátit městskému státnímu zastupitelství k novému projednání. Muselo by se však řídit právním názorem nejvyššího státního zástupce.
Komu to slouží?
Co z toho všeho vyplývá? V kauze Čapí hnízdo stále není rozhodnuto, ale řízený únik do médií vytváří klima, kdy bude jen velmi obtížné dosáhnout nějakého obratu. Zároveň se otevírá několikaměsíční manévrovací prostor.
Komu to slouží? V první řadě Andreji Babišovi a jeho vládě, která dostává příjemný klid na práci a munici k útokům na opozici. Ale i vedoucím státním zástupcům, kteří mají v ruce silný trumf, jakkoli se nezdá příliš pravděpodobné, že by šli do otevřené války s Babišem. Zvláště když s ním v minulosti nejednou kooperovali (válka o policejní reformu, likvidace ředitele GIBS Murína, úniky ze živých kauz do Babišova tisku).
Z tohoto důvodu bude v následujícím období zapotřebí sledovat nejen to, zda a případně jak budou čelní státní zástupci konat, ale i jiné události, zejména vývoj novely zákona o státním zastupitelství. V podání ministryně spravedlnosti Marie Benešové (na rozdíl od jejího předchůdce Jana Kněžínka) oslabuje vliv státních zástupců, zejména při výběru vedoucích funkcionářů. Proto jsou s Benešovou ve vážném sporu. Nezbývá než doufat, že to nemá žádnou souvislost.