Podivuhodný rozhovor: Slonková s Kubíkem představili svatého Šlachtu

Robert Šlachta (ČTK)

Robert Šlachta | FOTO: ČTK

Bývalý „elitní policista“, dnes náměstek pátracího odboru Celní správy ČR spadající pod Andreje Babiše Robert Šlachta, poskytl rozhovor webu Seznam Zprávy, tedy Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi. A ač má titulek Nejsem boží bojovník, říká expolicista, který je postrachem mnoha vlivných, právě božího bojovníka nám oba novináři představili.

Slonková s Kubíkem jsou na Seznamu tvářemi investigativní žurnalistiky. Tentokrát však ukázali spíše schopnost kvalitního PR, protože celé interview ukazuj Šlachtu jako chrabrého osamělého bojovníka, který běhá, má zlomené srdce kvůli strašlivé reorganizaci policie a stále mu házejí klacky pod nohy. A ne, nebude vyšetřovat Andreje Babiše. Proč taky.

Podle Šlachty mohlo být výsledkem jeho konání v roce 2013 také to, že by skončil ve vězení. Neskončil − naopak se ukázalo, že vůbec nevadí, že téměř nic z toho, co prezentoval na bombastických tiskových konferencích, není pravda, což ovšem nevadí. I když právě ta tiskovka je prý jedinou věcí, kterou by „udělal jinak“.

Eric Drooker

Expolicista tvrdí, že rozhodně nepracuje pro Babiše, protože místo na Celní správě, která spadá pod ministerstvo financí, mu nabídl někdo jiný. Přitom právě nyní vicepremiér prosazuje pro tuto správu větší pravomoci, zejména to, aby mohla kauzy dovést i k trestnímu stíhání. „Jde o to, že když máte na začátku nějakou kauzu, máte informaci nebo oznámení, vy ho zpracováváte a pak ve chvíli, než se sdělí obvinění, to máte předat policii,“ podivuje se Šlachta. Ano. A pak se to nedejbože musí předat státnímu zastupitelství, soudu… Možná by bylo lepší, kdyby se i tyto instituce prostě přeskočily a všechno zůstalo celníkům, možná rovnou ministerstvu financí. To je něco jako s poslaneckou sněmovnou, taky taková žvanírna, která jenom zdržuje.

Šlachta samozřejmě říká, že jeho útvar byl reorganizací policie rozprášen. „Po Šlachtovi ÚOOZ skončil. Ta hořkost ve mně zůstane, protože jsme spolu zažili osm let, kdy to dobře fungovalo. Kolikrát jsme slyšeli, jak někdo říká, že ÚOOZ zlikviduje. Některé nahrávky v tom smyslu byly i u soudu. A nakonec se to stalo,“ tvrdí bývalý policista v rozhovoru.

Ale abychom ukázali také jeho lidskou tvář. Pan Šlachta běhá. Je samotář. Obětoval nám, daňovým poplatníkům, svůj život. A prostě rád vystupuje v médiích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]