Podle Babiše by po Prymulovi mohl být novou tváří epidemie Smejkal. Ten o tom ani netušil

reprofoto Vláda ČR

epidemiolog Petr Smejkal | FOTO: reprofoto Vláda ČR

Je nesporné, že pro úspěšný a efektivní boj s koronavirem potřebuje vláda důvěru občanů. Tu ztratila a marně se ji snaží nalézat – jenže čím více o to usiluje, tím horší to má důsledky. Po odchodu epidemiologa Romana Prymuly je vláda oslabena o mediálně výraznou tvář. Předseda vlády Andrej Babiš proto hledá někoho, kdo by se této role zhostil. Veřejně se rozhovořil o epidemiologovi Petru Smejkalovi, ten o tom však ani netušil.

Premiér Andrej Babiš je pověstný vyřizováním některých často i klíčových záležitostí přes SMS zprávy. „Jsem krizový manažer. Já to řídím, já je terorizuju. Dělám mikromanagement,“ chlubil se v nedávné době. O tomto specifickém druhu mikromanagementu referovali už i někteří zástupci opozice – naposledy hejtman Kuba, který premiérovi poté, co mu od něj přišla SMS s „pokyny“, vzkázal, že jeho takto řídit nebude.

Nejen tímto způsobem se však dovídají někteří klíčové lidé informace, co si Babiš přeje. V souvislosti s hledáním nové tváře boje proti epidemii se to nyní stalo Petru Smejkalovi, epidemiologovi pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). O něm se Babiš rozmluvil v rozhovoru pro CNN Prima News.

„Potřebujeme nějakou novou tvář na epidemiologická opatření, jako byl Prymula minulý rok. Myslím si, že pan Smejkal by byl dobrá tvář,“ sdělil premiér s tím, že by také chtěl, aby Smejkal působil ve vládní radě pro zdravotní rizika.

Jenže s epidemiologem Smejkalem o tom premiér nikdy předtím nepromluvil ani slovo. Hovořil o něm v televizi, aniž by se zeptal jeho samotného, zda by o zmiňované pozice měl vůbec zájem. „Slyším to poprvé,“ odpověděl Petr Smejkal na dotaz televize.

Babiš hledá náhradu za mediálně velmi exponovaného epidemiologa Romana Prymulu, který odešel z pozice poradce premiéra poté, co byl podruhé odhalen na elitářské akci v dově nouzového stavu. Jak on sám podotýká, když se jako divák zúčastnil fotbalového zápasu Slavie ve společnosti dalších VIP účastníků, neporušil žádná protiepidemická opatření. Problém však kritici vidí v tom, že šel na tuto akci ve stejný den, kdy v rozhovoru doporučoval zpřísnit opatření proti šíření nákazy a vyhlásil přísný lockdown.

Smejkal by se podobně jako Prymula měl podle Babiše ujmout role důvěryhodného odborníka, který bude s vládou spolupracovat na opatřeních. „Měl by podle mého názoru být k dispozici ministerstvu zdravotnictví, protože v této chvíli tam není žádný epidemiolog, který je nějaká tvář, kterou vidíme stále v televizi,“ řekl. Proč se však s epidemiologem nejdříve neporadil, to nevysvětloval. Ani neodpověděl na to, zda ho s nabídkou vůbec oslovil.

Smejkal se na odborné úrovni na boji s koronavirovou epidemií už podílí – působí jako externí poradce v iniciativě Sníh, jejíž analýzy a expertní rady pomáhají zlehčit průběh epidemie v Česku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner