Podle Babiše bylo ve středu naočkováno 47 tisíc lidí. Ministerstvo má však jiná čísla

Premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Ve středu bylo v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) proti nemoci covid-19 očkováno 47 tisíc lidí. Celkem zdravotníci aplikovali 949 tisíc dávek vakcíny, řekl ve čtvrtek Babiš novinářům před odletem do Izraele. Statistiky ministerstva zdravotnictví však uvádějí za středu jen zhruba 40 tisíc očkovaných.

Očkováno bylo podle ministerstva ke středečnímu večeru 39 793 lidí. Ve středu ministerstvo uvádělo dohromady přes 902 tisíc podaných dávek vakcín za dobu očkování a dnes uvádí přes 948 tisíc. Rozdíl tak sice činí zhruba 46 tisíc dávek, což se blíží údajům za středu, které uvedl premiér, ale část z těchto dávek byla podána už v předchozích dnech. Ministerstvo totiž zpětně navýšilo počty očkovaných ve statistikách za několik předchozích dní.

Román Husité u Postoloprt (Forum 24)

V Česku se očkuje proti covidu-19 od loňského 27. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že v březnu chce dosáhnout alespoň 35 tisíc podaných dávek denně. Hranice 35 tisíc očkovaných byla zatím kromě středy v březnu překročena pouze dvakrát.

Naprostou většinu podaných dávek vakcín tvoří látka comirnaty od konsorcia Pfizer/BioNTech. Kromě toho se nyní v Česku očkuje také vakcínami od firem Moderna a AstraZeneca. Babiš na dotaz novinářů uvedl, že zřejmě v dubnu by mohla dorazit také vakcína od firmy Johnson & Johnson, které má Česko objednáno dva miliony dávek.

Tématem jednání v Izraeli bude právě hlavně očkování proti covidu-19. Podle Babiše se také čeští vědci, kteří vyvíjejí lék proti covidu-19, setkají s izraelskými odborníky, kteří už takový prostředek vyvinuli. Český lék je v konečné fázi schvalování, řekl premiér.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

„V delegaci je se mnou profesorka (Martina) Vašáková, která spolu s dalšími týmy našich vědců vyvinula podobný lék, který je ve finále schvalování u SÚKL (Státního ústavu pro kontrolu léčiv), který je v tabletkách a bude se také inhalovat,“ dodal premiér. Kromě přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Vašákové se cesty účastní třeba také hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

V Jeruzalémě bude Babiš jednat se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, připojit by se k nim měl také předseda maďarské vlády Viktor Orbán. S izraelským premiérem Babiš probere i možnou českou účast ve fondu na financování výzkumu a vývoje vakcín.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]