Po pětiletém usilovném boji proti podnikatelům Andrej Babiš prohlásil: „Jsem si jistý, že Česká republika je nejlepším místem pro podnikání v Evropě a můžu to dokázat čísly.“ Má pravdu. Česká republika je nejlepším místem pro podnikání. Ale pouze pro něj. A čísla dodávat nemusí, ta jsou známá. Oficiální data totiž hovoří o přesném opaku, než co tvrdí premiér a velkopobírač dotací. ČR se v žebříčcích propadá. V podmínkách pro podnikání je už i za Rwandou. Tlak státu na podnikatele trvale roste od vstupu Babiše do vlády.
Více kontrol, tvrdé postihy, kontrolní hlášení, zajišťovací příkazy, EET. To jsou jen některé nejznámější instrumenty, kterými Babiš a jeho lidé trvale vytvářejí tlak na podnikatele a firmy. Kromě oficiálních mezinárodních statistik, které hodnotí podnikatelské prostředí v jednotlivých zemích, existují i jiné informace. Například srovnání objemu majetku Andreje Babiše.
Když Babiš vstupoval do politiky, odhadoval časopis Forbes jeho jmění na 40 miliard korun. Po třech letech ministrování však narostl na 88 miliard korun. Zřejmě rekordním rokem byl pro jeho firmy, nyní formálně odložené ve svěřenském fondu, rok 2017. Na dotacích toho roku získal Agrofert přes dvě miliardy korun. Na daních přitom zaplatil podstatně méně, 739 milionů korun. Agrofertu se daří především v kontaktu se státem. Nejde jen o dotace, ale i ohromné státní zakázky v mnoha oborech.
Tak ano. Andrej Babiš má tentokrát pravdu. Česká republika je skutečně nejlepším místem pro podnikání. Pro Andreje Babiše. A čísla jsou jasná. V tom má také pravdu. Bohužel, obyčejní živnostníci a podnikatelé to vidí tak trochu jinak.