Podle Bidena existuje reálná hrozba, že Rusko v únoru napadne Ukrajinu

Prezident Spojených států Joe Biden (Profimedia)

Prezident Spojených států Joe Biden | FOTO: Profimedia

Americký prezident Joe Biden se domnívá, že existuje mnoho indicií, které ukazují na to, že Rusko skutečně napadne Ukrajinu. Podle Bílého domu by k tomu mělo dojít v průběhu února. Důkazem má být i neochota Ruska se domluvit s USA, které odmítly nepřijatelné požadavky východní velmoci.

Přestože Rusko stále tvrdí, že přesun statisícové armády k hranicím s Ukrajinou neznamená přípravu na invazi, Spojené státy jsou jiného názoru. Obavu z útoku potvrdil Biden i ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

()

„Prezident Biden řekl, že existuje jasná možnost, že by Rusové mohli v únoru napadnout Ukrajinu,“ uvedla mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu Emily Horne.

Během rozhovoru americký prezident „znovu potvrdil připravenost Spojených států spolu s jejich spojenci a partnery rozhodně reagovat, pokud Rusko napadne Ukrajinu,“ upozorňuje BBC.

Zelensky uvedl, že „diskutovali o nedávném diplomatickém úsilí o deeskalaci a dohodli se na společném postupu do budoucna“. Agentura Axios s odvoláním na své zdroje naznačila, že se Biden se Zelenským neshodli na tom, jak bezprostřední je hrozba invaze.

Někteří vojenští experti naznačují, že vyčkávání Ruska je způsobeno tím, že čeká, až půda na Ukrajině zamrzne. Poté by totiž bylo snazší přesunout těžkou techniku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]