Podle Chovance nemůžeme vzít víc než dvanáct uprchlíků. To je vtip? Nebo neschopnost?

(ČT)

FOTO: ČT

Zdá se, že ministr vnitra Chovanec si z nás buď dělá legraci, nebo se neumí přesně vyjadřovat, nebo je náš stát naprosto neschopný. V rozhovoru pro Právo pronesl, že „v současné době jsme přijali dvanáct lidí z asi 1600, které bychom přijmout měli. Jak postupně prověřujeme ten zbytek, tak si myslím, že není možné přijímat nikoho dalšího. Bezpečnostní prověrka je složitá a ti lidé nejsou ochotni zůstat na místě.“

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola s premiérem Bohuslavem Sobotkou (jirizimola.cz)
Dále říká: „ČR neplánuje, že bychom přijali další migranty. Může to znamenat, že EU s námi po září tohoto roku zahájí sankční řízení, na jehož konci může být sankce vůči ČR v rozsahu několika milionů eur. To je pak na vládě, aby vyhodnotila, jestli za to sankce stojí nebo ne. Podle mě ano. Není možné sem lidi pouštět bez kontroly.“
Je to zvláštní, máme tedy věřit tomu, že dvanáct lidí bylo možno prověřit a 1588 nikoli? A kam tedy ti lidé, kteří „nesetrvali na místě“, zmizeli? Bylo jich skutečně více než stonásobek prověřitelných? To se zdá být dost podivné.
Pojmu kvóty se politici děsí, protože vědí, jak je přijímání uprchlíků nepopulární. Celé to dělá spíše dojem, že všechno se zadrhává na neochotě. Mezi lidmi panuje už taková hysterie, že mají obavy z pouhých desítek běženců, natož z jakéhokoli většího počtu. Přitom je třeba uvažovat trochu realisticky a zapojit zdravý rozum. Šestnáct set lidí není mnoho. V době válek na Balkánu v devadesátých letech jsme tu měli několikanásobně větší počet uprchlíků a nikdo si toho celkem ani nevšiml. Byli to taky muslimové. Pravděpodobnost, že by se v tak malém počtu vyskytl nějaký terorista nebo rovnou celá buňka, je dost mizivá. Kolik teroristů se zatím vylíhlo z milionu uprchlíků v Německu?

(ČT, youtube)
Pokud se nám unijní systém kvót nelíbí, což lze ještě pochopit, měli bychom sami aktivně něco navrhnout, protože je to problém evropský. Mělo by to ale být něco, kde budeme schopni se podílet. Zemanovské rady o řeckých ostrovech, kam by se měli běženci odvážet, nás nic nestojí.
A měli bychom taky myslet na to, že se snadno může stát, že Česká republika jednou sama bude potřebovat pomoci s nějakou uprchlickou vlnou. Stačí nějaké další Putinovy experimenty na východní Ukrajině a budeme tady mít tolik Ukrajinců, až nám z toho půjde hlava kolem. Pak budeme telefonovat do neoblíbeného Bruselu, co pro nás udělá. Můžeme si domyslet, co nám odpoví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články