Podle ČSU Knihovna Václava Havla o Semelové dopředu věděla

Eric Drooker

Velký rozruch způsobila účast poslankyně KSČM Marty Semelové na předvolební debatě o vzdělávání v Knihovně Václava Havla (KVH). Absolventka pedagogické fakulty Semelová dlouhodobě prezentuje své stalinistické názory. Knihovna Václava Havla se od debaty distancovala. Podle ředitele KVH Michaela Žantovského o účasti Semelové knihovna nevěděla. Česká středoškolská unie (ČSU), která diskudi pořádala, to však odmítá.

„14. září v podvečer proběhla v Knihovně Václava Havla předvolební debata na téma Politika vs. vzdělávání pořádaná Českou středoškolskou unií. Do diskuse byly pozvány všechny dominantní politické síly na české politické scéně podle volebních modelů agentury MEDIAN, a to ve složení: Dobešová Ivana (ANO), Klíma Pavel (TOP 09), Kořenek Petr (ČSSD), Výborný Marek (KDU-ČSL), Nantl Jiří (ODS), Semelová Marta (KSČM). Česká středoškolská unie o jmenném seznamu politiků, které strany nominovaly do diskuze, před konáním akce průběžně Knihovnu Václava Havla informovala, s hosty v tomto složení jsme byli se všemi spoluorganizujícími stranami před debatou ve shodě,“ stojí na webu ČSU.

To však nic nemění na faktu, že obdivovatelka Klementa Gottwalda Marta Semelová v minulosti například schvalovala proces s doktorkou Miladou Horákovou a její účast na jakékoliv debatě o vzdělávání, navíc v Knihovně Václava Havla, je naprosto nepřijatelná. Jistě by se i v řadách KSČM našla méně kontroverzní postava.

„Do diskuse jsme pozvali všechny politické strany, které budou mít po volbách reálnou možnost z poslanecké sněmovny zásadně ovlivnit vzdělávání v České republice, Komunistickou stranu Čech a Moravy nevýjimaje (správně se píše nevyjímaje – pozn. aut.). Demokratická diskuse o směřování školství by měla být založena na pluralitě názorů. Je na divákovi, aby se rozhodl, kterou ze stran ve volbách podpoří, a je na vzdělávacích institucích, aby vychovaly kriticky smýšlející osobnosti schopné uvažovat v kontextu,“ stojí nadále v prohlášení ČSU.

Pluralita názorů je v pořádku, ovšem vše má své meze. Na debatu o druhé světové válce se také většinou nezvou neonacisté a popírači holocaustu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články