Podle Der Spiegel možná Babiš vyzradil plány Volkswagenu v Turecku

fb Andreje Babiše

O Andreji Babišovi se v zahraničí nepíše jen v souvislosti s jeho pozoruhodnými podnikatelskými aktivitami. Pozornost teď vzbudilo to, že možná prozradil záměry německé firmy Volkswagen dřív než firma sama. Máme možná velmi informovaného premiéra a také upovídaného.
Pozornosti u nás doma uniklo, o čem se mluvilo v Německu začátkem září.

Jak 5. září napsal německý Dere Spiegel, na tiskové konferenci Babiš sdělil, že firma Volkswagen plánuje v Turecku velkou investici. Babiš se předtím setkal k rozhovoru s tureckým prezidentem Recep Tayyipem Erdoganem a řekl mu: „Česká republika je důležitým výrobcem autodílů… Jsme na vedoucí pozici a určitě bychom rádi spolupracovali.“

Volkswagen zatím veřejně neuvedl, kdo obdrží zakázku na nový závod. Společnost se sídlem ve Wolfsburgu již měsíce hledá místo, kde by mohl být závod pro výrobu několika značek pro východní Evropu. Podle zpráv z médií se uvažovalo o Turecku a Bulharsku, ale nedávno se proslechlo, že nabídku vyhrálo Turecko. Společnost Volkswagen to ale zatím nepotvrdila. V obchodních kruzích se říká, že plány se konkretizují, ale ještě nebyly dokončeny. Indicie se ale hromadí, a tak se oznámení rozhodnutí čeká brzo. Podle Reuters má Turecko velkou šanci nabídku vyhrát a společnost je připravena tam investovat miliardu eur. Zpravodajské agentuře to řekly dvě informované osoby.

Volba Turecka je ale politicky kontroverzní, protože Evropská unie prezidenta Erdogana viní z omezování svobody projevu. Volkswagen prý deficity demokracie vidí, ale soudí, že země byla po léta kandidátem na přistoupení k EU. Premiér Stephan Weil (SPD), který zasedá ve správní radě společnosti VW, v červenci zdůraznil, že bez ohledu na to, jak bude rozhodnuto, půjde o „hospodářské rozhodnutí, a ne o politické prohlášení“.

Tak uvidíme, jestli byl Babiš dobře informován i o tom, co velká německá společnost chystá. Jestli byli ve Volkswagenu jeho předčasným sdělením nadšeni, není známo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner