Podle Erdogana byl pokus o převrat „darem od Boha“. Pro něj určitě

Pokus o převrat v Turecku stále ještě provází nedostatek informací. Nevíme, kdo ho chtěl provést a proč. Můžeme soudit, že za ním stojí ta část armády, která nesouhlasí s islamistickým prezidentem Erdoganem. Armáda byla v minulosti silou, která stála na straně sekulárního systému.

Západní země podpořily stávající vládu a sotva mohly udělat něco jiného. Je otázka, co si politici doopravdy myslí, protože islamistický režim v členské zemi NATO a v kandidátské zemi Evropské unie představuje skutečně problém. Teď to bude všechno ještě horší. Erdogan už dokonce řekl, že pokus o převrat je „darem od Boha“. Pro něj určitě. Teď bude moci svoji vládu ještě utužit a vyřídit si účty se svými odpůrci. Bude se zatýkat, za mřížemi skončí jistě i ti, kdo nemají s převratem nic společného. Teď se bude čistit ze všech sil až bude úplně vyčištěno. Místo vojenské diktatury nastane tuhá islamistická diktatura. Bude husákovský „klid na práci“. Asi o dost říznější. Budou padat hlavy. Doslova.

Duchovní Fetullah Güllen, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi, se dnes od puče v Turecku distancoval. Pokus o převrat provedený v noci na dnešek částí armády Güllen žijící v USA ostře odsoudil, napsala agentura AFP.

„Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám,“ uvedl 75letý Güllan v prohlášení. „Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji,“ dodal. Ale co mu to bude platné. Erdogan má jasno.

Nečeká nás nic příjemného. V každém případě budeme sotva moci Turecko považovat za normální a „bezpečnou“ zemi. Takovou zemí nebylo ani teď a všechno bude ještě horší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner