Podle evropské analýzy je Agrofert jedním z největších příjemců dotací. A další peníze jsou připraveny

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu | FOTO: ČTK

Holding Agrofert, zaparkovaný ve svěřenských fondech premiéra Andreje Babiše (ANO), patří mezi největší příjemce zemědělských dotací v Česku. Ukázal to audit ke střetu zájmů, který si nechal zpracovat evropský výbor pro rozpočtovou kontrolu. Upozornil na to server iRozhlas.

Evropská analýza, kterou zpracovalo bruselské Centrum pro evropská politická studia, odhalila, že v přehledu 50 největších příjemců zemědělských dotací v Česku patří 35. místo dceřiné firmě holdingu Agrofert Alimex Nezvěstice. Ta za rok 2019 dostala z Bruselu 1,3 milionu eur, tedy zhruba 33 milionů korun. Dokument je k dispozici na stránkách Evropského parlamentu.

()

Rozhodně tím však nekončí celý výčet firem ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Do seznamu spadá i podnik Oseva Agri Chrudim na 36. místě nebo Kladrubská, a. s., na 41. příčce. Jak upozorňuje server iRozhlas, pokud by se všechny dotace pro jednotlivé podniky sečetly, Agrofert by se dostal na přední pozice.

„Při kontrole v Česku jsme se dostali k materiálům, které ukazovaly, že rozsah dotací pro Agrofert je daleko větší, než se předtím jen tušilo,“ vysvětlil serveru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Kromě Babišova Agrofertu se mezi významné příjemce dotací dostala i skupina Úsovsko, kterou ovládá někdejší ministr zemědělství Jiří Milek i Gabriel Večeřa z firmy Agro Měřín.

Audit Evropské komise byl již ukončen a předběžné závěry skutečně potvrdily střet zájmů. I přes tento fakt však Státní zemědělský intervenční fond, který rozděluje evropské dotace pro žadatele v Česku, přijímá a posuzuje žádosti holdingu. Předběžně také dotace doporučí ke schválení, pokud splní jejich podmínky. Nemůže však peníze přidělit. Další dotace tak procházejí schvalovacím řízením. Finanční prostředky pro Agrofert jsou připraveny.

Jak holding, tak premiér Andrej Babiš jakýkoliv střet zájmů nadále odmítají. Europarlament celou věc ovšem bere velice vážně – a zabývat se jím budou opět tento čtvrtek. Budou projednávat jak zmíněnou analýzu výboru pro rozpočtovou kontrolu, tak finální znění rezoluce, která tvrdě odsuzuje postup premiéra Andreje Babiše (ANO) a nečinnost českých úřadů ve vymáhání dotací vyplacených koncernu ze státních peněz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com