Podle Havlíčka může za Vondráčkovu absenci roušky u Zemana nemocniční personál

Karel Havlíček (ANO)  (ČTK)

Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Vicepremiér Karel Havlíček se v posledních týdnech stal nejhlasitějším mluvčím hnutí ANO. Oznámil například, že by Andrej Babiš měl kandidovat na prezidenta, zopakoval také, že koalice jsou „podvůdek na voličích“, a opětně se zastal svého stranického kolegy Radka Vondráčka. Za to, že nedodržel protipandemická opatření při návštěvě Miloše Zemana v nemocnici, prý nesou odpovědnost zaměstnanci ÚVN.

Dvojministr dopravy a průmyslu se o zodpovědnosti za nedodržení standardů, které nařídila vláda, jejíž je Havlíček součástí, rozpovídal v DVTV. Upozornil především na to, že povinnost mít ochranu úst a nosu měli zkontrolovat i lidé na jednotce KARIM v Ústřední vojenské nemocnici. „Lidé, kteří tam jsou, možná i z té nemocnice, na tohle měli dohlížet a měli říct, vemte si tu roušku proto a proto,“ řekl Havlíček moderátorce Daniele Drtinové.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Tím ovšem ukázal, že papalášský přístup, který mají někteří zástupci hnutí ANO, se nezměnil ani po několika předchozích nepřijatelných situacích. Vzpomeňme na schůzku Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka či teplickou párty s účastí Milana Hniličky.

Je naprosto nepochopitelné, že musí předsedovi poslanecké sněmovny někdo připomínat, jaká platí epidemiologická opatření, obzvlášť v době, kdy se jejich dodržování vyžaduje již několik měsíců. Navíc navštívit pacienta na oddělení ARO (nebo specializovaném KARIM, kde leží prezident) bez ochranných pomůcek může znamenat velkou zdravotní komplikaci pro hospitalizovaného, nebo ho dokonce ohrozit na životě.

O něj ovšem zřejmě nejde ani okolí hlavy státu, protože stejně „frajersky“ jako Vondráček se zachoval například i kancléř Vratislav Mynář. Přitom ten je v nemocnici častým hostem a rozhodně už mu někdo stačil vysvětlit, k čemu slouží respirátor a že v budově je jeho nošení povinné.

Dvojí metr při dodržování vládních opatření je jedním z důvodů, proč se někteří lidé odmítají podvolovat tomu, co jim stát nakazuje. Na Vondráčkově a Havlíčkově případu je jasně vidět, že ignorace nařízení a její následné omlouvání se zřejmě nezmění ani v momentě, kdy nemoc covid-19 opět dává jasně najevo, že je stále mezi námi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]