Podle Hřiba zástupci koalice SPOLU odmítli jednání na koordinační schůzce

Zdeněk Hřib a Jan Čižinský (Praha sobě) (ČTK)

Zdeněk Hřib a Jan Čižinský (Praha sobě) | FOTO: ČTK

Zástupci koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) odmítli účast na dnešní koordinační schůzce předsedů zastupitelských klubů před ustavujícím zasedáním pražského zastupitelstva. „Důvod nesdělili,“ řekl dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který setkání svolal. Schůzka se bude týkat dohody o programu a o postupu stran na schůzi zastupitelstva. V Praze dosud nevznikla nová koalice, z jejíchž řad by bylo zvoleno nové vedení města. Volby v Praze vyhrálo SPOLU před druhým hnutím ANO a třetími Piráty. 

„Svolal jsem schůzku včera. Jedná se o organizační schůzku, aby byl průběh čtvrtečního jednání důstojný. SPOLU odmítli dorazit, a to jak předseda klubu (Zdeněk Zajíček), tak volební lídr (Bohuslav Svoboda). Chtěli jsme, aby poslali jiného zástupce, ale odmítli i to a řekli, že nikoho nepošlou. Důvod nám nesdělili,“ řekl Hřib.

()

Zástupci ostatních zastupitelských klubů podle primátora účast na jednání přislíbili. Odmítnutí SPOLU působí tak, „že se dohodnout nechtějí a ani to nepotřebují, protože už mají dohodnutou opoziční smlouvu s hnutím ANO prezidentského kandidáta Andreje Babiše,“ napsal Hřib na twitteru.

Podle primátora je smyslem dnešní schůzky domluvit se na programu zastupitelstva, je potřeba na něm například schválit evropské dotace pro jednotlivé městské části a dalších několik materiálů, které nesnesou odkladu.

Koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer SPOLU se STAN. Od té doby se několikrát setkali Piráti se SPOLU, které jednalo také s ANO. Piráti a STAN několikrát žádali o přibrání Prahy Sobě k jednáním, což SPOLU odmítá.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články