Podle Michálka by se měla TOP 09 zbavit Kalouska. Adamová odmítá kádrování

Jakub Michálek (FB Jakub Michálek)

Jakub Michálek | FOTO: FB Jakub Michálek

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek zopakoval, že by TOP 09 měla zaniknout a její poslanci by se měli integrovat do dalších stran. Podle poslance blokuje vysoká nedůvěra lidí k šéfovi poslaneckého klubu strany Miroslavu Kalouskovi vznik alternativy vůči vládě Andreje Babiše. „Dokud bude ve funkci, tak opozice nemůže důvěryhodným způsobem spolupracovat na prezentaci svých cílů. Kdyby odstoupil, tak by to situaci hodně pomohlo,“ sdělil deníku FORUM 24.

„Panu Kalouskovi podle průzkumu CVVM nedůvěřuje 78 % obyvatelstva. A v okamžiku, kdy jednu z nejmocnějších funkcí předsedy klubu má on, tak je nemožné, abychom prosadili jakoukoliv alternativu, protože pan Babiš to bude vždycky svádět na pana Kalouska,“ míní Michálek.

Sám Kalousek jakoukoliv možnost zániku strany, která nedávno oslavila deset let, vyloučil. „Omlouvám se Pirátům, že se nám nechce zaniknout. Vážně to nemáme v úmyslu. Pokud na tom ten váš šašek trvá, tak má prostě smůlu. Stejnou, jako desítky jemu podobných tupců,“ opáčil poslanec.

Podle něj mají Michálkovy výroky navíc v současné době především napomáhat odvracet pozornost od aktuálních událostí kolem premiéra. „Kdyby Andrej Babiš Pirátskou stranu neměl, musel by si ji vymyslet. Pokud hlavním mediálním tématem k auditu Evropské komise o konfliktu zájmu má být diskuze o tom, zda má TOPka zaniknout a Kalousek zahynout, tak je to fantastický výsledek. To by nezvládl ani Prchal,“ dodal Kalousek na Twitteru.

Zatímco tedy poslanec údajně představuje problém pro opoziční spolupráci, hnutí ANO to má vidět opačně. „Slyšel jsem teď vyjádření od jednoho vysoce postaveného politika hnutí ANO, že si myslí, že by TOP 09 měla zaniknout, ale vlastně jim to vyhovuje. Konečně mají někoho, koho mohou vydávat za svého oponenta, se kterým většina lidí nesouhlasí.“

Pozvánka na další demonstraci (FB Milion chvilek pro demokracii)

Že strana reprezentuje určitý program, sice připouští, ale některým politickým stranám by podle jeho názoru prospělo, kdyby měly ve svých řadách některé proevropštěji naladěné lidi. „Neměli by se koncentrovat v jedné skupině, která je v politice, kterou reprezentuje pan Kalousek, určitým extrémem.“

Na druhou stranu přiznal, že by se situace neměla řešit přestupy během volebního období. „Je to věc, která se musí rozhodnout ve volbách. Máme společné body se všemi politickými stranami. Například pro registr smluv jsme získali podporu u hnutí ANO, u boje za lidská práva zase u TOP 09.“

Michálek zde ale trvá na tom, že řešením je právě odchod Kalouska do ústraní. „Myslím si, že je velká škoda, že jim někdo musí radit. V okamžiku, kdy jedna politická strana blokuje tím, že tam máme Kalouska, jakýkoliv opoziční úspěch vůči vládě Andreje Babiše, tak by si to měla sama vyhodnotit.“ I když tento názor vyjádřil Michálek jako jediný, má na tom podle jeho informací panovat shoda napříč opozičními stranami.

()

V současné době ale představuje podle atmosféry na Letné zásadní problém hlavně přepočet mandátů, který je v současné době nevýhodný pro menší uskupení. K řešení vyzval opoziční demokratické strany spolek Milion chvilek pro demokracii v listopadu. Že by jeho vyjádření dnes budilo nedůvěru lidí v to, že je opozice schopna spolupráce, Michálek odmítá.

Sama šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to ale považuje za kádrování, které je v přímém rozporu právě s požadavky demonstrantů. „Na Letné zazněl jasný požadavek – je potřeba vyřešit oslabení voličských hlasů a roztříštěnost opozice. Byl to apel na nás, politické strany. Jsem přesvědčena, že takhle lze porazit Andreje Babiše i Miloše Zemana. Kádrování našich poslanců je jen voda na jejich mlýn,“ uvedla na Twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner