Podle miliardáře Passera je Babiš nejlepší premiér a má vnitřní pokoru

anobudelip.cz

Trestně stíhaný premiér Andrej Babiš | FOTO: anobudelip.cz

Co my se ještě všechno ještě nedozvíme. Už jsme si mysleli, že o Andreji Babišovi víme skoro všechno podstatné, ale teď přišel miliardář Radim Passer a doplnil to, co jsme mnozí ještě netušili.

V rozhovoru pro agrofertové Lidové noviny (15. 8.), které si kdysi Babiš koupil, aby o něm psaly pravdu, dostal otázku: „Jak vnímáte Andreje Babiše, kolem kterého se řeší několik kauz, počínaje Čapím hnízdem a konče bruselskými audity dotací pro Agrofert v době, kdy už byl premiérem?“

Passer soudí: „Je to o parník nejlepší premiér, kterého tahle země od revoluce měla. Myslím, že pokud by v politice hledal jen ochranu svého podnikání a svých zájmů, bylo by pro něj nejlepší, kdyby nechal věci tak, jak byly, a řešil své zájmy přes různé lobbisty a prostředníky. Do roku 2010 jsem měl na Andreje Babiše mediálně zkreslený názor a vnímal jsem ho negativně. Poté, co jsem se s ním poprvé setkal, jsem musel přiznat, že je to člověk, který dokáže nejen tvrdě pracovat, ale má v sobě i nějakou vnitřní pokoru a je schopný přiznat své chyby. Pokud někdo má takovou sebereflexi, věřím tomu, že je schopný v politice pracovat ve prospěch země.“

To je všechno hezké, ale i kdyby v sobě Babiš spojoval ctnosti Matky Terezy a svatého Aloise, nic to nemění na tom, že je trestně stíhán kvůli podezření z podvodu a Česko i Evropská unie šetři jeho možný konflikt zájmů. Když to řekneme stručně, padá na něj podezření, že si přivlastnil peníze, které mu nenáleží. To nemá nic společného s nějakým „mediálním obrazem“. Jde o to, co ten člověk skutečně dělá.

Stejně tak je naivní stále říkat, jaký by měl Babiš klid na práci, kdyby se nedal do politiky a naznačovat tím, že Babišovým cílem jsou nějaké reformy a zlepšení života občanů. Zatím jsme byli svědky jen čerpání dotací a to v takové míře, že to poněkud zpochybňuje Babišovy schopnosti jako podnikatele. Hospodářské výsledky Agrofertu nejsou podle posledních čísel moc slavné a je vidět, nakolik na dotazích závisejí. Pokud někdo v našem oligarchovi vidí druhého Tomáše Baťu, bylo by dobré se zamyslet nad tím, kolik dotací asi kdysi Baťa na své fabriky dostal.

ČT

Babišovy řeči jsou plné různého obviňování druhých z toho, že kradou, zatím ale nepodal žádné trestní oznámení ani na Miroslava Kalouska, který mu zvlášť leží v žaludku. Zřejmě ví, že by mu to nevyšlo.

Důležité není jen to, co kdo říká, ale taky proč to říká. Má Passer opravdu nějaký důvod teď vyhlašovat, že je Babiš „o parník nejlepší premiér“ od revoluce? Proč takové superlativy?

Ale třeba je to jen důsledek magnetické přitažlivosti Babišovy osobnosti. Ta některé lidi zasahuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner