Podle Navalného liberalismus v žádné krizi není. Lidem se nelíbí někteří liberálové

Alexej Navalnyj (youtube)

Alexej Navalnyj | FOTO: youtube

Ruský právník a politický opoziční aktivista Alexej Navalnyj se zúčastnil debaty s americkým politologem Francisem Fukuyamou ve Varšavě. Na Foru Borise Němcova diskutovali 9. října o populismu, liberalismu a svobodě. Navalnyj si nemyslí, že by lidé měli problém s liberálními idejemi, jen mají problémy s lidmi, kteří ty myšlenky kdysi hlásali.

Navalnyj řekl: „Vůbec si nemyslím, že jsou liberální ideje v nějaké krizi. Pro obyčejného člověka je to vždy nějaký (konkrétní) jedinec, který ztělesňuje liberalismus. V Rusku je to spojeno s konkrétními lidmi z počátku 90. let. V tomto smyslu, když někde v Rusku zmíníte slovo ‚liberální‘ nebo dokonce ‚demokratický‘, nikdo už nechce nic dalšího slyšet. Pokud však začnete hovořit o svobodě projevu, právním státu nebo čestných soudech a dalších věcech, které ve skutečnosti tvoří liberální ideologii, každý to najednou podporuje. Kdokoli, (dokonce) i Putin, je pro. Že Putin jednoduše donekonečna lže, že se tyto liberální prvky vyskytují v ruské politice, je jiná věc. (…)

Všimněte si, že libertarianismus v současné době v Rusku prožívá jakousi renesanci. Velký počet lidí se účastní přednášek, diskutují o všem donekonečna a pořádají velká shromáždění. (…) Já sám s nimi v mnoha ohledech souhlasím a něco z jejich ideologie je podle standardů poměrně konzervativního Ruska trochu mimo, přesto to však přitahuje velké množství lidí. To naznačuje, že představy o tom, že naše země je jakýmsi temným koutem, kde každý odmítá liberalismus, jsou zcela nesprávné (…)

Ale podívejte se na ‚systémové liberály‘ – jakmile se dostanou k moci, začnou se chovat jako noční můry rusofobů, mluvit o temných stránkách ruského lidu, o tom, že naši lidé jsou divocí a že pokud jim dáme svobodu, půjdou a všechny pozabíjí.“

Tolik Navalnyj. Popisuje vlastně problém, který se týká zřejmě i dalších zemí, které se pokusily vymanit z komunistické ideologie a totalitní vlády jedné strany. Myšlenky, které se v době změn hlásaly (liberální demokracie, volný trh, svoboda), byly hlásány lidmi, kteří potom v mnoha ohledech zklamali. Proto už je publikum trochu alergické, když slyší mluvit i idejích samotných. U nás se také projevuje tažení proti liberální demokracii, na kterém se podílí celá fronta sahající od Klausů po Ovčáčka.

Vždycky jde ale o to samé: podat myšlenky jazykem, kterému lidé rozumí. Skoro každý pochopí, že je dobře, když se mu nikdo nebude montovat do osobního života a podnikání a práce. Nejenom, že je to dobře, ale že na nastolování nevolnictví všeho druhu nemá nikdo právo. Tohle chce liberalismus, a liberální demokracie je systém, který to má umožnit.

Jistě se najdou lidé, kteří chtějí žít jako nevolníci a s tím se pak nejspíš nedá mnoho dělat. Je jich snad ale méně, než si skeptici myslí. Jde o to, aby se slovům vracel jejich skutečný význam, a pokud je to třeba, aby se věci prostě názorně podaly jinak. Politika není jen technologická rutina, měla by to být také tvůrčí činnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]