Podle NKÚ jsou na ministerstvu zahraničí chyby v účetnictví ve výši 2,7 miliardy korun

koláž F24

Jak dnes uvádí server novinky.cz, účetnictví Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV) bylo prý „neúplné, neprůkazné a nesrozumitelné“. Tvrdí to šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a „nesedí“ částky ve výši 2,7 miliardy korun. (Článek ZDE.)

Ministerstvo chybovalo v „účtování účetních případů zastupitelských úřadů, podmíněných závazků z transferů a prostředků na financování záloh zastupitelských úřadů“.

„Podle kontrolorů jsou celkové nesprávnosti významné a MZV tak v roce 2015 vedlo nesprávné, neúplné, neprůkazné a nesrozumitelné účetnictví,“ říká zpráva NKÚ.
Ministerstvo vedené Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) neúčtovalo položky za jednotlivé zastupitelské úřady průběžně, ale jednorázově. Na zaúčtování 302 tisíc účetních zápisů stačily dva dopisy, což je 59 procent všech zápisů za rok 2015.
„Navíc tyto doklady nesplňovaly zákonné náležitosti účetních dokladů, a nebylo z nich tak zřejmé, čeho se týkají,“ sdělují kontroloři, podle kterých ministerstvo zahraničních věcí stanovilo i nesprávné účetní období a místo kalendářního roku ho stanovilo od listopadu 2014 do října 2015. Ministerstvo také účtovalo všechny transakce jako bezhotovostní platby mezi účty, a přitom v některých případech se jednalo o hotovostní operace.
„Ve výsledku proto stav peněžních prostředků na účtech zastupitelských úřadů nesouhlasil se zůstatky uvedenými ve výpisech z účtů,“ tvrdí kontroloři, kteří odhalili i nesrovnalosti v prostředcích na financování záloh.
„V roce 2015 tak v účetnictví například nevykázalo podmíněné závazky za více než 1,4 miliardy korun vyplývající z povinností daných ministerstvu vládou. Jednalo se například o platby příspěvků mezinárodním organizacím, v nichž je ČR členem,“ píše NKÚ.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner