Podle Pavla Rusko možná ovlivnilo volby v ČR. Naznačil, že Zemana v NATO neberou vážně

ČTK

Petr Pavel | FOTO: ČTK

Rusko možná ovlivnilo volby v České republice. Naznačil to v rozhovoru pro ihned.cz generál Petr Pavel působící ve vedení NATO. Na otázku, zda se Rusové pokusili zasáhnout do voleb v ČR podobně jako v USA a dalších zemích, generál odpověděl: „Vzhledem k tomu, jak působí ve všech ostatních zemích, tak bych se divil, že by tomu tak nebylo, že by nevyužili všechny dostupné prostředky, které tu mají.“

Rusové se podle něj snaží upevnit svoji moc a získat si velkou sféru vlivu. Snaží se rozklížit Evropskou unii i NATO. „Rozhodně není v zájmu České republiky, aby se jakýmkoli způsobem do jeho zóny dostala. Karty už byly rozdány jinak a naši občané vyjádřili svou vůli jiným způsobem,“ zdůraznil Petr Pavel, nejvýše postavený Čech v NATO.

Dále konstatoval, že v České republice je relativizována ruská hrozba, lidé nechtějí vidět, jaké Rusko skutečně je, a naopak v něm vidí náš potenciál. Naznačil, že svůj podíl na tom má i vyloženě proruský Miloš Zeman. Ten je vedení NATO dobře znám. Zřejmě tam jeho slova berou s rezervou. „Ty postoje jsou v Alianci známé a samozřejmě všichni její představitelé jsou si jich vědomi. Ale také vnímají to, že Česká republika není reprezentována pouze prezidentem Zemanem,“ řekl Petr Pavel.

Jeho jméno bylo před časem zmiňováno jako možný kandidát na nového prezidenta, což však odmítl s tím, že musí dokončit svou misi ve vedení NATO. Tam zastává nejvyšší vojenskou funkci, jako první ze zemí bývalého východního bloku. Petr Pavel je profesionální voják od mládí. Působil jako výsadkář a  velitel výsadkářů, mezinárodního uznání se mu dostalo, když ve válce v Jugoslávii jím vedená jednotka Armády ČR vysvobodila ze složité situace vojáky francouzské armády. Před vysláním do NATO působil v ČR jako náčelník Generálního štábu Armády ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner