Podle Polska tlak migrantů na hranicích pokračuje. Varšava Lukašenkovi nevěří

Napětí na bělorusko-polské hranici pokračuje (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Napětí na bělorusko-polské hranici pokračuje | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Polsko tvrdí, že se skupiny migrantů znovu pokoušejí nelegálně překročit hranici z Běloruska. Země varuje před tím, aby se nedávné kroky Minsku k repatriaci některých migrantů vykládaly jako deeskalace této krize na východní hranici Evropské unie.

Polští představitelé vydali varování 23. listopadu, a to v době, kdy vrcholní představitelé EU sdělili, že 27členná Unie připravuje pátý balíček sankcí proti Bělorusku. Důvodem je, že země provádí „hybridní útok“ přivážením tisíců mužů, žen a dětí z Blízkého východu a pak je tlačí k přechodu do Evropské unie přes Polsko, Litvu a Lotyšsko.

()

Stanice RFE/RL píše: „Minsk je obviňován ze snahy destabilizovat EU v reakci na sankce, které Brusel dříve uvalil po brutálním a někdy smrtícím zásahu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka proti demonstrantům. Ti ho obviňovali z ukradení voleb v srpnu loňského roku.“

Minulý týden běloruské úřady vyklidily tábory migrantů na hranicích a povolily první repatriační let do Iráku po několika měsících. Běloruské ministerstvo vnitra uvedlo, že 22. listopadu opustilo zemi 118 migrantů a další odletí 23. listopadu.

Úřady ve Varšavě běloruským činitelům nevěří a podle nich následné incidenty na hranicích ukázaly, že Lukašenko se nevzdal svých plánů využít migranty jako zbraň v roztržce s Evropskou unií.

„Nedávná opatření Lukašenkova režimu nepovažujeme za ústup od jeho dlouhodobé strategie. Ačkoli se tyto (repatriační) lety mohou zdát příznakem deeskalace, domníváme se, že je příliš brzy to tvrdit,“ řekl novinářům mluvčí polského ministerstva pro zvláštní služby Stanislaw Zaryn. Polské úřady odhadují, že v Bělorusku by se mohlo stále nacházet nejméně 10 000 migrantů, dodal Zaryn.

Asi 2000 lidí se v současné době nachází nedaleko hranic s Polskem. Lukašenko uvedl, že v zemi zůstává celkem 7000 migrantů. Mezitím polská pohraniční stráž zaznamenala 174 nelegálních pokusů o překročení hranic z Běloruska za předchozích 24 hodin.

„Šedesáti šesti migrantům byl vydán příkaz k vyhoštění, čímž se jejich celkový počet k 26. říjnu zvýšil na 1760,“ uvedla mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]