Průzkum agentury Kantar CZ prezentovaný v pořadu Otázky Václava Moravce České televize hlásí úbytek voličů hnutí ANO. Oproti dubnovému průzkumu stejné agentury jde o ztrátu pěti procent. Nyní má hnutí v průzkumu Trendy Česka 27,5 %. Tento průzkum byl realizován ve dnech 11.–31. května, tedy po výměně ministra spravedlnosti, jež vedla k masovým demonstracím, ale nemohl odrážet výsledky auditu Evropské komise. Podle agentury většina dotázaných vyjadřovala nedůvěru k předsedovi hnutí ANO a premiérovi Andreji Babišovi.

Analytik agentury Pavel Ranocha uvedl, že voliči, kteří odcházejí od hnutí ANO, přecházejí k ODS a k Pirátské straně. Jedná se spíše o mladší voliče, takže voličská základna ANO postupně stárne.

Druhou nejsilnější stranou jsou podle Kantaru Piráti s 17,5 %, kterým oproti volebnímu výsledku nejvíce vzrostly preference. U ostatních stran jsou změny oproti volebním výsledkům na hranici statistické chyby, neboli jsou podobné jako v posledních volbách.

ODS získala v průzkumu 12,5 %, SPD 10,5 %, STAN 7 %, ČSSD 6 %, KDU-ČSL 4,5 %, TOP 09 4 % a Zelení 2%.

Agentura také šetřila, jak lidé věří Babišovi, že změna ministra spravedlnosti nesouvisí s kauzou Čapí hnízdo. Bezpodmínečně mu věří pouhých 9 procent dotazovaných a spíše má k němu důvěru 16 procent. Naopak 60 procent lidí Babišovi nevěří. Je přitom zajímavé, že mu nevěří celá třetina jeho voličů, ale nebrání jim to Babiše volit.

Revue Forum Banner