Podle Prymuly je návrat dětí do škol v listopadu třeba dodržet, Plaga nesouhlasí

pikist.com

Děti na výtvarném kroužku – ilustrační foto | FOTO: pikist.com

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý uvedl, že je třeba dodržet plánovaný termín návratu žáků prvního stupně do základních škol. Dočasné uzavření škol bylo ale podle něj v současné situaci nutné. Ministr školství Robert Plaga (rovněž za ANO) s jistým termínem obnovení školní výuky nesouhlasí. 

Podle Prymuly si děti odnášejí vir ze školy domů, kde jej dál šíří. Své stanovisko sdělil na twitteru:

Ministr zdravotnictví si jako jeden z ukazatelů návratu dětí do škol stanovil reprodukční číslo na hodnotě 0,8. Současná úroveň čísla je 1,5. Reprodukční číslo pomáhá odhadnout, jak se epidemie bude dál šířit. Udává průměrný počet dalších nakažených jednou nemocnou osobou.

archiv

Prymula na pondělní tiskové konferenci vlády uvedl, že by se žáci prvního stupně měli vrátit do škol 2. listopadu bezpodmínečně. Podle ministra školství Plagy ale není ještě jisté, zda se děti v tomto termínu do škol podívají, i když pro otevření prvního stupně prý není potřeba snížit reprodukční číslo na hodnotu 0,8.

„Ostatní uvolnění jsou vázána na reprodukční číslo 0,8. Pro první stupeň to ale neplatí,“ uvedl v úterý večer Plaga v Událostech, komentářích v České televizi. Dodal, že pokud se reprodukční číslo nesníží alespoň na hodnotu kolem 1, do škol se na začátku listopadu nevrátí žádní žáci. „Pokud zůstane reprodukční číslo 1,5, tak je to obrovská katastrofa a nebudeme se vůbec bavit o návratu dětí do škol,“ řekl Plaga.

Ode dneška v Česku platí nová opatření proti šíření epidemie koronaviru, zavřené jsou školy, restaurace, bary a kluby. Shromažďovat se lidé mohou maximálně v počtu šesti a na veřejně přístupných místech se nesmí pít alkohol.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner