Podle ruské mluvčí budou mít čeští novináři v Moskvě problémy kvůli článku z webu FORUM 24

Maria Zacharovová (ČTK)

Maria Zacharovová | FOTO: ČTK

Internetový deník FORUM 24 si vysloužil nezamýšlenou pozornost vládních míst Ruské federace. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na sociální síti ostře kritizovala článek naší kolegyně Johany Hovorkové. Na konci svého ironického příspěvku se pustila do záhadného vyhrožování, z něhož plyne, že by mohli čeští novináři v Moskvě mít kvůli článku v deníku FORUM 24 jakési blíže neurčené potíže.

Marija Zacharovová ve svém příspěvku, na který na českém Twitteru upozornil politický geograf z Univerzity Karlovy Michael Romancov, napsala:

Šéfredaktorka českého zpravodajského portálu Forum 24 Johana Hovorková publikovala rozsáhlý úvodní článek, v němž vyjmenovala deset bodů, které má mít v programu strana, která by chtěla vládnout zemi po premiéru Andreji Babišovi.

V jednom z bodů Hovorková vyzývá k přerušení diplomatických vztahů s RF. „Nestačí jen vyhoštění několika diplomatů. Ruská ambasáda, na níž se připravují akce proti suverenitě naší země, musí být uzavřena. Stejně tak musíme po vzoru Litvy a dalších zemí zablokovat ruský web Sputnik. Jedná se o nepřátelskou propagandu, která je dokladem o hybridní válce. A tuhle válku musíme vyhrát.“

Směle řečeno. Jasně, rozbíjet neznamená stavět. Válečnice Johana plácá, když mluví o Sputniku. Čeští novináři v Moskvě se nebudou radovat.

Řekněme předem, že je to zcela absurdní, když mluvčí ministerstva cizího státu reaguje na diskusní příspěvek české komentátorky našeho domácího dění, byť se ten konkrétní bod týká vztahu našeho státu k Ruské federaci. Zacharovová tím potvrdila naprostou oprávněnost tohoto konkrétního postoje, který Johana Hovorková uvedla mezi deseti možnými programovými body politického uskupení, pro které by někdy ráda hlasovala ve volbách. Právě proto, že ruským oficiálním místům vadí to, co si tu říkáme tady u nás doma, je na místě ta nejvyšší obezřetnost a opatrnost.

Současná ruská vládní garnitura neustále strká nos do cizích věcí. Do věcí, do kterých jí vůbec nic není. Dělá to nejen u nás, ale různě po celém světě na západ od svých hranic. Někam posílá agenty s výbušninami a jedovatými látky, jinde organizuje hackerské útoky či agresivní vzkazy, k břehům Skandinávie a do blízkosti Pobaltí posílá stíhačky a bombardéry a prakticky do všech stran šíří dezinformace, jejichž cílem je rozložit mírumilovné demokratické společnosti. Právě proto je namístě otázka, nakolik mají západní státy ruské chování chápat jako legitimní a kde je ta červená čára, kdy se ruské agresivitě řekne dost.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Neotřelý styl významné ruské diplomatky a blízké kolegyně ministra zahraničních věcí Lavrova, kterou několikrát svými řády ocenil i Vladimir Putin, svědčí o podivné kultuře té části Rusů, kteří podporují vzkříšení temného sovětského impéria, protože nemají dost odvahy žít jako svobodný národ, který si nemusí léčit komplexy vidinou své obnovené imperiální moci a převahy. Člověku se u těchto lidí z Ruska vybaví slova z písně Vladimíra Vysockého: „…kakaja natura / takaja kultura / kakaja kultura / takyj naród sovětskij.“

Kdyby paní Zacharovová měla kulturu, jež je přiměřená její pozici i významu jejího státu, tak by nereagovala na náš komentář. Respektovala by, že ona není partnerem naší domácí veřejné debaty o naší politice. Nemáme žádná slova poděkování za tuto nepatřičnou polemiku.

Vrchol drzosti je ovšem to, když Zacharovová dává do souvislosti situaci českých novinářů v Moskvě (a zjevně i jejich podmínky k práci) s názorem vysloveným v našem deníku. To je mírně řečeno barbarské pojetí kolektivní viny, podle jejíž logiky by se za domnělou prostořekost Johany Hovorkové z deníku FORUM 24 měl potrestat třeba nějaký novinář ze zcela jiného média.

Jediné pozitivní na této trapné příhodě je to, že naše kolegyně má teď novou přezdívku: Vojitelnica Jogana Govorkova. Ruština je krásný jazyk, což nemyslím ironicky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články