Podle ruského soudu politik Jašin šířil lži o ruské armádě; dostal 8,5 roku vězení

Ilja Jašin v policejní dodávce po zadržení na Městském ruském fóru v Moskvě 13. března 2021. (Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ilja Jašin v policejní dodávce po zadržení na Městském ruském fóru v Moskvě 13. března 2021. | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Soud v Moskvě poslal na 8,5 roku do vězení ruského opozičního politika Ilju Jašina, obžalovaného z šíření lživých informací o ruské armádě během jejího působení na Ukrajině, píší ruské tiskové agentury. Jašin byl odsouzen za svá vyjádření o zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča během ruské okupace, a to podle ustanovení, které zákonodárci zavedli do ruských zákonů po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

Prokuratura požadovala devítiletý trest vězení. Jašinovi právní zástupci žádali osvobození.

Devětatřicetiletý Jašin působil v moskevské komunální politice a do svého zatčení v červnu byl jedním z posledních opozičních politiků, kteří zůstali v Rusku a otevřeně kritizovali únorový ruský vpád na Ukrajinu. Zatčen byl v souvislosti se svým videostreamem na platformě YouTube, kde mluvil o vraždění civilistů ruskými vojáky v Buči u Kyjeva.

(Týdeník FORUM)

Ruské úřady Jašina obvinily, že o působení ruské armády vědomě šířil lživé informace, ačkoliv Moskva činí „opatření na podporu bezpečnosti“, stálo v obžalobě. Jašin tvrdí, že je nevinen a že ve zveřejněném videozáznamu hovořil o pozici všech stran ohledně událostí v Buči, včetně Ruska.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek odsouzení opozičního politika hájil. „Kdo je Jašin?“ otázal se nejprve Putin v odpovědi na dotaz novinářů v Biškeku a pak prohlásil, že není správné zpochybňovat rozhodnutí soudu.

„Autoři rozsudku jsou ohledně Putinových vyhlídek optimističtí, podle mne přehnaně optimističtí,“ zareagoval na verdikt sám Jašin podle serveru Meduza. „Silní vůdci jsou klidní a sebevědomí, zatímco slaboši se snaží všem ucpat ústa a zlikvidovat každý nesouhlas. Změny nejsou daleko za horami, ale brzy nás čeká spousta práce, abychom obnovili spravedlnost a humanismus v naší zemi,“ dodal.

V Rusku, jehož vedení bez ohledu na četná svědectví a důkazy trvá na tom, že ruští vojáci na Ukrajině neútočí na civilisty a na civilní cíle, od letošního března hrozí až 15 let vězení za šíření informací, které se odchylují od oficiální verze.

Ilja Jašin přednesl před soudem závěrečnou řeč, jež byla celá publikována na webu Deník Referendum. Vyjádřil v ní své přesvědčení, že Rusko bude jednou svobodnou a demokratickou zemí. Poděkoval také soudkyni, která podle něj vedla proces transparentně a nechala ho svobodně hovořit. „Vím, že večer sundáte talár a půjdete nakupovat — možná do stejného obchodu, kde moje maminka kupuje tvaroh,“ řekl obžalovaný Ilja Jašin.

Poslední sdělení ruského demokratického politika, který snad nikdy neztrácí svůj charakteristický úsměv, zní v kontextu Putinovy diktatury a brutální invaze na Ukrajině vskutku pozoruhodně:

„Prosím, nepropadejte zoufalství a nezapomínejte na naši zemi. Stojí za to za ni bojovat. Buďte stateční, neustupujte tváří v tvář zlu a braňte se mu. Postavte se mu ve svých ulicích a ve svých městech. A hlavně se postavte jeden za druhého. Je nás mnohem více, než se zdá — společně tvoříme obrovskou sílu.

O mě se nebojte. Slibuji, že unesu všechny zkoušky, nebudu si stěžovat a trest ponesu důstojně. Vy mi prosím slibte, že si zachováte optimismus a neztratíte úsměv. Protože oni zvítězí přesně v tom okamžiku, kdy ztratíme schopnost radovat se ze života.

Věřte mi, Rusko bude svobodné a šťastné!“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články