Podle USA je za útokem novičokem Rusko. Zemanovo pátrání zřejmě nepomohlo

ČT/F24

Miloš Zeman se tak snažil zjistit, jestli se u nás nevyráběl novičok, až jeho výroky použila ve  svůj prospěch ruská propaganda. Zeman po zjištění, že se u nás nepatrné množství novičoku vytvořilo v rámci výzkumu, vyhlásil, že se u nás „vyráběl“. Že se nevyráběl a byl to navíc novičok jiného typu, než byl použit při pokusu o zavraždění bývalého agenta KGB Skripala v Británii, už je jedno. V rámci ruské propagandy to pěkně vypadalo. Aspoň pro domácí ruské publikum a potom pro různé trolly v zahraničí.

Jenže teď utrpěl hradní pán velkou ránu. USA dospěly k závěru, že nervově paralytický jed proti ruskému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji použilo Rusko. Sdělila to ve středu agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo zahraničí. Spojené státy kvůli tomu vyhlásí proti Rusku další sankce.

„Po použití nervové látky Novičok v pokusu o vraždu britského občana Sergeje Skripala a jeho dcery Julije Skripalové Spojené státy 6. srpna dospěly k závěru… že vláda Ruské federace použila chemické nebo biologické zbraně v rozporu s mezinárodním právem,“ říká se v prohlášení.

Američané dospěli k rozhodnutí o odpovědnosti Ruska podle ministerské mluvčí Heather Nauertové v pondělí s využitím amerického zákona o kontrole a likvidaci chemických a biologických zbraní. Nové americké sankce proti Rusku vstoupí v platnost kolem 22. srpna.

Zeman je nějak stále osamělejší a osamělejší. Ani Trumpova Amerika se nechová vždycky tak, jak by bylo přátelům Ruska milé. A to se Zeman tolik snažil! Vykládal Trumpovi, jak je „českým Trumpem“, bývalou manželku amerického prezidenta u nás chtěl jako velvyslankyni, Hrad vyhlašoval, jak je návštěva v Bílém domě na spadnutí – a ono pořád nic. Bývalého amerického velvyslance potrestal zákazem přístupu na Hrad a nedošlo mu, že je jedno, že to byl Obamův člověk, a ne Trumpův. Byl to především americký velvyslanec. Instituce mají paměť.

Ale kdo by se nějakou obskurní figurkou z východní Evropy, která sedí na několika židlích a na některých víc, chtěl zabývat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner