Podle Válka hrozí lokální lockdowny. Na očkované by se vztahovat neměly

Vlastimil Válek (TOP 09) (Vlastimil Válek / poskytnuto pro FORUM 24)

Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: Vlastimil Válek / poskytnuto pro FORUM 24

Nakažených covidem přibývá, vláda nachystala nová opatření, která budou platit od 1. listopadu. Podle kandidáta koalice SPOLU na ministra zdravotnictví se však zřejmě nevyhneme dalším zákazům a možná dojde i na lockdowny. Vlastimil Válek si myslí, že klíčem k úspěchu v boji s virem by mohlo být omezení pro neočkované osoby starší 60 let.

Poslanec TOP 09 se intenzivně chystá na roli ministra zdravotnictví a společně s AntiCovid týmem, který koalice SPOLU vytvořila jako alternativu vládních skupin pro boj s koronavirem, vymýšlí, jak zvládnout pandemii lépe než v minulém roce. 

Za současnou situaci nechce Válek kritizovat Babišův kabinet. „Nejde o to, co vláda udělala dobře nebo špatně, nýbrž o to, aby se situace začala zlepšovat. To je to podstatné, abychom nezahltili JIP a oddělení,“ řekl místopředseda TOP 09 v rozhovoru pro Novinky.cz. 

()

Způsob, jak dosavadní zhoršující se situaci zlepšit, vidí především v ochraně části neočkovaných lidí. „Vím, jaká je struktura pacientů s covidem. Jsou to z dramatické většiny seniorní pacienti, kteří nejsou naočkovaní. Takže buď se musí naočkovat, anebo holt budou v lockdownu, aby se nenakazili,“ navrhuje Válek. Podle jeho názoru by v takovém případě nebyl důvod, aby se musely zavírat školy, jak tomu bylo vloni.

Každopádně ovšem předesílá, že veškerá takto dramatická rozhodnutí musí vzniknout po diskuzi s krajskými hygienami a nejde je dělat od stolu. „V kraji hejtmana Kuby (Jihočeský) je daleko lepší struktura naočkovaných, je tam daleko více naočkovaných seniorů a on se spolu s krajskou hygieničkou a epidemioložkou domnívá, že je situace pod kontrolou a zvládnou to,“ vysvětluje budoucí ministr.

„Naopak v kraji hejtmana Vondráka, kde je naočkováno dramaticky méně, a to i mezi seniory, se zdá, že se situace vymyká kontrole, že se to nepodaří a bude se muset dosáhnout velkého lockdownu,“ dodává s tím, že v takovém případě je možné se inspirovat Rakouskem, které lockdown pro neočkované chce praktikovat. 

Válek také vysvětlil, jak by mohl takový lockdown v praxi fungovat. „Jedna z možností by pravděpodobně byla jim (neočkovaným) vytvořit časy, kdy mohou chodit nakupovat, a ti, co chodí do práce, by tam asi museli přestat chodit a být v nějaké domácí karanténě. Teď spekuluji. To jsou ale opatření, která musí navrhnout odborníci,“ říká zkušený radiodiagnostik. Připomíná také, že rozhodně nejde taková opatření dělat plošně, ale musí se brát zřetel na rozdíl mezi životem ve velkém městě a na vesnici, kde se nesetkává tolik lidí na jednom místě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]