Podle Válka se připravuje systém, jak nahradit chybějící léky

Ministr Vlastimil Válek a jeho náměstek Jakub Dvořáček na tiskové konferenci představili priority zdravotnictví pro dobu našeho předsednictví EU. (Ministerstvo zdravotnictví, se souhlasem)

Ministr Vlastimil Válek a jeho náměstek Jakub Dvořáček na tiskové konferenci představili priority zdravotnictví pro dobu našeho předsednictví EU. | FOTO: Ministerstvo zdravotnictví, se souhlasem

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že situaci s nedostatkem léků vyřešil. Resort kvůli tomu zřídil také pracovní skupinu. V některých lékárnách už je opět k dostání například dětský nurofen a farmaceutičtí distributoři pokračují s jeho rozvážením.  

„Situaci na lékovém trhu řešíme efektivně, máme ji pod kontrolou. Nuforen je v lékárnách, penicilin je vyřešen,“ prohlásil Válek.

()

Zdravotnictví kvůli výpadkům dojednalo mimořádné objednávky 300 tisíc balení nurofenu, který se dětem podává na snižování horečky a tlumení bolesti. Ministr už dříve apeloval, aby ho lidé nenakupovali do zásoby.

Pracovní skupina, která bude řešit výpadky léků, se bude podle Válka scházet každý týden. Připraví i návrhy, jak konkrétní chybějící medikamenty nahradit.

Válek ve středu zopakoval, že u volně prodejných léků má stát omezené možnosti pro regulaci prodeje. U léků na předpis má výpadky řešit připravovaná novela zákona o léčivech, která má stanovit distributorům povinnost držet u vybraných léků dvouměsíční zásobu. Platit by mohla od roku 2024.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články