Podle Zaorálka by měl europarlament řešit spíš koronakrizi než Babišův střet zájmů. Povedené

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) | FOTO: ČTK

Loajalita sociálních demokratů, jako je Lubomír Zaorálek a Jan Hamáček, k Andreji Babišovi zachází už dost daleko. Zaorálek kritizuje Evropský parlament, že si dovolil upozornit na Babišův střet zájmů. A prý má Evropská unie slabé vůdce. To říká skutečně ten pravý.

V rozhovoru zveřejněném v sobotu na Novinkách.cz Zaorálek tvrdí: „Mně se v tom usnesení Evropského parlamentu nelíbily formulace, že se má zrychlit práce českých soudů, že má být EP informován, a také to, že se v něm vítala obnova vyšetřování. EP tam formuloval věci, které jsou ve sporu s tím, že jsme stát, kde existuje nezávislé soudnictví a nemůže ho ovlivňovat žádná politika nebo usnesení nějakého parlamentu. Podle mě je Evropský parlament těleso, které se hledá. Když tam přijdete, tak si říkáte: vypadá to jako parlament, lidi se chovají jako poslanci, kteří někoho reprezentují, ale on to docela parlament, jak ho známe, není.“

()

Pak přicházejí další pozoruhodné myšlenky: „Podle mě by EP měl spíše než Babišův střet zájmů řešit pomalou a laxní reakci Evropy ke koronakrizi. K tomu by měl přijmout rezoluci. Problém vidím v tom, jak se trestuhodně obsazují funkce v orgánech EU. Jak je možné, že dovolíme postavit do čela slabé lídry, kteří by podle mě neuspěli ani ve vlastní zemi. Pak se divíme, že když přijde na krizi, jakou byla pandemie, tak na její řešení nestačí. Evropa, která chce hrát silnou roli ve světě, musí mít funkční instituce a silné politické vůdce.“

To je zajímavé. Unii vedou lidé, kteří ve svých zemích zastávali vysoké vládní funkce, a Zaorálkovi se to stejně nezdá. Možná by se měl ještě jednou podívat na to, jak to s těmi lídry vypadá u nás. Andrej Babiš je trestně stíhaný českými orgány. Prezident Zeman se skoro neobjevuje na veřejnosti a můžeme jen spekulovat, jestli si je ve svém úkrytu většinu času vůbec vědom toho, co se kolem něj děje. Zaorálkův stranický šéf Jan Hamáček není žádný vůdce, natož silný.

Máme to pochopit tak, že poklonkování Babišovi vede už k tomu, že se k tomu začne přidávat i babišovské spílání orgánům Evropské unie? Jistě, ty se provinily tím, že se jim nezdá, jak Babiš zachází s evropskými penězi. Je skutečně děsné, že se někdo stará o osud svých peněz. Je to takové málo socialistické.

Parní vláček ČSSD dojíždí zřejmě do konečné stanice poněkud prorezavělý a řízen komickými figurkami. Stojí to těm lidem za to?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]