Podle Zemana ovládá upatlané čecháčkovství i Washington D.C.

Eric Drooker

Záměr pražských radních přejmenovat náměstí před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova označil Miloš Zeman za klasický projev malé, upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat. Možná i sám Miloš Zeman by byl překvapen, kolik upatlaných čecháčků se po celém světě vyskytuje.

Tak například upatlaní čecháčci zřejmě ovládli i městskou radu Washingtonu D.C., která jednomyslně odsouhlasila přejmenování části ulice před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova.

Podle vzoru Sacharov

Přejmenování mělo být vzkazem pro ruské demokraty, že nejsou zapomenuti, a vzkazem pro Američany, že Rusko není pouze Putinova autokracie. Význam přejmenování je o to větší, že v Rusku jsou vzpomínky na Borise Němcova systematicky potlačovány. I pouhé umístění květin na místě vraždy Němcova vede jen k tomu, že jsou přes noc odstraněny.

„Upatlané čecháčkovské“ snahy mají navíc ve Spojených státech hlubokou tradici. V roce 1984 přejmenoval Senát a washingtonská městská rada ulici, na které se tehdy nacházela sovětská ambasáda, na ulici Andreje Sacharova.

V roce 2016 americký Senát také hodlal přijmout zákon, podle kterého byla přejmenována ulice před čínskou ambasádou podle Liou Siao-poa, což byl čínský disident a nositel Nobelovy ceny míru, který zemřel pouhé dva týdny po propuštění z čínského vězení.

Prezident Barack Obama však prohlásil, že bude zákon vetovat, čímž celá záležitost skončila a aspoň těmto „upatlaným čecháčkovským snahám“ byla učiněna přítrž.

Zarazit to v zárodku

Upatlaní čecháčci se však nevzdali a po Washingtonu pojmenovali po Borisu Němcovovi náměstí i představitelé Vilniusu. Tento krok vyvolal ostré protesty Ruska a ruský velvyslanec v Litvě Alexander Udalcov obvinil vilniuské politiky z toho, že se opičí po Washingtonu.

Jméno Borise Němcova nese i náměstí blízko ruské ambasády v Kyjevě. Starosta města Vitalij Kličko při této příležitosti prohlásil, že toto náměstí bude pracovníkům ruského velvyslanectví každý den připomínat lidi, kteří bojují za pravdu, demokracii, spravedlnost a lepší budoucnost.

V této souvislosti je třeba připomenout, že Boris Němcov ostře kritizoval akce Ruské federace namířené proti Ukrajině, anexi Krymu a přítomnost ruských vojáků v Donbasu.

S obdobným návrhem přišel i opoziční radní estonského Tallinnu. Upatlané čecháčkovské snahy v tomto městě však v zárodku zarazil tallinnský starosta. Jak je vidět, upatlané čecháčkovství se rozpíná po celém světě. Ještě že máme prezidenta, který se tomu umí postavit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články