Podmínka za zadnici vystrčenou z uniformy je namístě

Proruský spolek „Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované vedením NATO“ Martina Zapletala (vlevo) za jeho „odvážný“ skutek vyznamenal. Soud má jiný názor. (csvvz.cz)

Proruský spolek „Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované vedením NATO“ Martina Zapletala (vlevo) za jeho „odvážný“ skutek vyznamenal. Soud má jiný názor. | FOTO: csvvz.cz

Členové uskupení Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované vedením NATO se začínají dostávat do křížku se zákonem.

V září bude zahájeno hlavní líčení s Marinem Holkupem, který loni vyhrožoval „vystřílením Strakovky“. V uplynulých dnech obdržel trestní příkaz další člen skupiny Martin Zapletal: Okresní soud ve Vyškově mu udělil desetiměsíční podmínku za výtržnictví. Toho se měl Zapletal dopustit tím, že letos v květnu vystrkoval na projíždějící konvoj americké armády holý zadek.

Facebookový profil Martina Zapletala

Martin Zapletal dostal za výtržníctví desetiměsíční podmínku.

Oba muži o svém stíhání referují na Zapletalově facebokovém profilu, kde se snaží získat podporu veřejnosti. Holkup zve k jednání u Okresního soudu v Písku slovy: „Kdo mě přijde podpořit a ztropit trochu divadla?“ V té souvislosti vyzval Zapletala, aby si k tomuto účelu oblékl uniformu a vzal metály.

Uniformu smí veterán nosit po odsloužení deseti let u armády a jen při slavnostních a zvláštních příležitostech.

Ze Zapletalova facebookového profilu i z webových stránek Československých záložáků je ale zjevné, že Zapletal nosí uniformu Armády ČR – tedy členského státu NATO –  úplně všude. Měl ji na sobě i v den, kdy v uniformě, v níž slouží a občas i umírají jeho bývalí kolegové, vystrkoval holý zadek na naše spojence.

Zapletalovi ale leží na srdci spíše zájem Ruska, protože svůj čin vysvětluje vyjádřením, že přesun vojenské techniky na území pobaltských států, tedy dalších členů NATO, „byl jasnou provokací“ vůči Kremlu.

Skutečnost, že Zapletal všude nosí uniformu členské armády Severoatlantické aliance, kterou ovšem jinak považuje za „největší legální teroristickou organizaci pod vedením USA“ (připomeňme, že terorismus není v žádné zemi NATO legální a USA alianci nevedou, pouze na její chod nejvíce přispívají), je ale z hlediska práva nanejvýše přestupkem.

Trestný čin výtržníctví, podle kterého byl Zapletal zatím nepravomocně odsouzen, naopak v trestním zákoníku uveden je.

Zapletal se cítí uplatněním § 358 zákona č. 40/2009 trestního zákoníku nepřípustně dotčen a staví se do pozice novodobého mučedníka. Odvolává se na právo politického protestu, ale opomíjí, že i svobodný projev lze uplatnit jen v souladu s právním řádem. Žádný zákon nestojí nikdy sám o sobě.

A Zapletal mohl a měl svůj protest uplatnit bez toho, že by se dopustil „veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti“.

Otázkou je, nakolik jsou Zapletal a jeho přívrženci schopni pochopit, že právní systém funguje jako celek a obscénní či vulgární projevy do civilizované společnosti nepatří.

Komentáře na Zapletalově profilu „mrdat na demonstrace…“ či „Věšet a střílet se mělo už na jaře“, případně že by bylo třeba současnou vládu „vyhladit“, svědčí o tom, jakými prostředky by chtěli Zapletalovi přátelé či stoupenci projevit svoji politickou vůli a kulturu.

Z facebookového profilu Martina Zapletala (obrázky zvětšíte rozkliknutím):

Zapletal-02

Zapletal-03

Zapletal-04

Zapletal-05

Hana Zelená, Jan Grohmann

Poznámka vyšla na webu Armádních novin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]