Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro Die Welt varoval před unáhlenými mírovými rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem. O podmínkách míru na Ukrajině nemůže rozhodovat Rusko, ale jen Ukrajina.
„Všichni si přejeme, aby tato válka skončila. Ale aby mír vydržel, musí to být spravedlivé,“ řekl generální tajemník NATO, podle kterého není mír za ruských podmínek, stejně jako zmrazení konfliktu na Ukrajině, přijatelný. „Ukrajina musí pro budoucí jednání posílit své pozice na bojišti,“ prohlásil Stoltenberg.
„Čím více okupovaných území Ukrajina osvobodí, tím lepší karty bude mít u jednacího stolu k dosažení spravedlivého a trvalého míru,“ dodal Jens Stoltenberg. Zároveň přiblížil i jakousi vizi budoucích vyhlídek Ukrajiny na ukotvení v euroasijském společenství.
„Budoucnost Ukrajiny je v NATO, ale nyní je pro Ukrajinu hlavní etablovat se jako suverénní a nezávislý stát – jinak není možné vůbec o členství diskutovat. Až válka skončí, musíme zajistit spolehlivé dohody o bezpečnosti Ukrajiny, aby se Rusko nemohlo přezbrojit a znovu zaútočit. Cyklus ruské agrese musí být definitivně přerušen,“ řekl Stoltenberg.
NATO podle jeho slov na červencovém summitu ve Vilniusu schválí další balíček pomoci, který by měl během několika let přivést Ukrajinu již zcela k standardům NATO. „Očekává se zejména posílení politických vazeb,“ zdůraznil šéf NATO, ale zároveň připomněl, že k urychlenému přistoupení Ukrajiny k Alianci nedojde.
Požadavek Ukrajiny na vstup do NATO dle Stoltenbergova mínění posiluje zvláště rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku, jež je Putinovým blízkým spojencem.
„Aliance situaci v Bělorusku sleduje se znepokojením, ale v současné době nevidí žádné známky toho, že by Kreml mohl v dohledné době použít jaderné zbraně,“ konstatoval Jens Stoltenberg.