Podnapilý řidič, řítící se po dálnici 150 km/h. Je to opravdu sen Klause mladšího?

Trikolóra. Poslanci Václav Klaus ml. a Zuzana Majerová Zahradníková. (ČTK)

Trikolóra. Poslanci Václav Klaus ml. a Zuzana Majerová Zahradníková. | FOTO: ČTK

Hnutí Trikolóra představilo program. Přesněji řečeno, program představila dvojice bývalých poslanců ODS. Ze slibovaného klenotu mezi ostatními programy ovšem sešlo. Kromě toho, že Václav Klaus mladší hovoří o normálnosti a záchraně klasické rodiny, tak mezi různými sliby výrazně rezonuje jeden pozoruhodný cíl tohoto nového hnutí: Povolení vyšší rychlosti na dálnicích a silnicích a alkohol za volantem.

Bylo jasné, že syn exprezidenta bude cílit především na voliče hnutí SPD a Babišova ANO. To ukazují i první průzkumy, podle nichž Trikolóra skutečně získává podporu především u okamurovců. Cílem volební kampaně, kterou Klaus junior již zahájil, je tedy upoutat pozornost na věci, kterým není těžké porozumět. Jak říká šéf nového hnutí, aby to pochopila i paní poštmistrová.

Žádné HDP, globální oteplování, nebo podobné složitě pochopitelné pojmy. Vždyť Klaus má úplně jasno, kde chce brát hlasy. Moc náročný není. „Doufám, že nás budou volit statisíce lidí napříč republikou. Někdo z nich se třeba pere v hospodě a tak dále, to vůbec neřeším,“ svěřil se bývalý ředitel gymnázia v jednom z rozhovorů.

A když už byl u té hospody, zřejmě ho napadlo potěšit její návštěvníky, kteří rádi po „posílení“ usedají za volant. Pro Klause by bylo přijatelné, aby si mohli před řízením dát „malé množství alkoholu“. Populismus mířící na jedince se slabší vůlí určitě trefí cíl přesně.

K tomu, že chce bývalý poslanec ODS povolit řídit podnapilým (někomu stačí k tomuto stavu dvě deci vína, nebo malá a velká dvanáctka), chce nabídnout i další novinku. „Zvýšíme rychlost na dokončených a kvalitních dálničních sítích na 150 kilometrů za hodinu a na vybraných silnicích prvních tříd na 100 kilometrů za hodinu,“ slibuje Klaus mladší.

Pokud přehlédneme to, že kvalitních úseků dálnic máme v zemi jen pár kilometrů, je spojení vábniček pro řidiče velmi nebezpečné. I minimum alkoholu v krvi člověka za volantem, může způsobit katastrofu. Řidič může ztrácet úsudek, hůř zaostřuje, problematické je i sledování pohybujících se předmětů a ubývá ostražitost. K těmto příznakům mohou stokilovému muži stačit klidně dvě piva po obědě.

To by si měli uvědomit všichni, kdo by chtěli Klausovi mladšímu umožnit pustit na dálnici člověka, který se může stát smrtícím nástrojem. Jedna věc je nalákání rváče z hospody, který už je nyní zvyklý jezdit pod vlivem. Přemýšlející lidé, tedy klidně i paní poštmistrová, by si však měli program Trikolóry pročíst pořádně. Být „normální“ podle rodiny Klausů, nemusí být běžné pro jiné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]