Podnikatel Krogman: Tady je plán, jak vypnout ruský plyn

Eric Drooker

Podnikatel Petr Krogman vlastní společnost Agromino, která působí v zemědělství. Ovšem ne jen tak někde, ale na Ukrajině, kde měla před válkou 42 tisíc hektarů. Krogmanovým lidem se podařilo na dvou třetinách udržet fungování. Podnikatel v rozhovoru pro deník FORUM 24 představil poměrně jasný plán, jakým způsobem by měl být co nejdříve vypnut ruský plyn. Týdeník FORUM se na věc zeptal ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely.

Krogman je přesvědčen, že odpojit se od ruského plynu je pro Západ životně důležité, protože jinak „v zásadě financujeme vlastní smrt a okupaci“. „Když se neodpojíme od ruského plynu, tak budou naše domácnosti platit 50 korun za kubík místo dosavadních 15 korun. Rusko už vyhnalo cenu v přístavu v Nizozemsku na 26 korun. A aby se plyn do domácností dostal, musíme částku z přístavu vynásobit cca dvakrát. To, že se ještě neúčtují tyto ceny domácnostem, je díky tomu, že nevypršely všechny dřívější smlouvy. Domácnosti odebírají přes dvě mi­­liardy kubíků. Takže pokud jim cena vzroste z 15 na 50 Kč za kubík, zaplatí sedmdesát miliard korun navíc za ruský plyn na konci tohoto roku. A protože domácnosti odebírají jen čtvrtinu plynu, celkově bude stát plyn Česko o 280 miliard korun ročně navíc,“ je přesvědčen Krogman.

Zásadní otázkou ale zůstává, jak na to. „Od Rusů bereme 150 miliard metrů krychlových. Celková spotřeba Evropské unie je 400 miliard metrů krychlových. Dodávka Ruska může být fakticky čtyřikrát nahrazena zkapalněným plynem LNG, jehož se celosvětově loni zobchodovalo v ekvivalentu 520 mi­liard kubíků zemního plynu. V Evropě navíc klesá v letošním roce spotřeba plynu o cca 30 miliard kubíků, takže pětina ruské dodávky už je vyřešena. A jakmile velcí spotřebitelé, jako Česká republika nebo Polsko, odmítnou ruský plyn, Rusové ho budou chtít prodat Číně, která je bude tvrdě vydírat. Dostanou ochutnat vlastní medicínu. A když bude mít Čína plyn za polovinu, odmítne ten americký, arabský nebo australský. Tento plyn se vrátí na evropský trh a bude i cenově výhodnější. Vláda ale musí spustit toto domino. To za ni nikdo jiný neudělá, to je její role, protože podniky trpí syndromem černého pasažéra,“ myslí si Krogman.

Krogman se neobává…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články