Podnikatel Rada vyzývá Babiše: Vraťte mi mou firmu, kterou jste ukradl!

Bohumír Rada podal žalobu na Andreje Babiše. Převzetí Agra Jevišovice ministrem financí prý proběhlo nezákonně. (ČTK)

Bohumír Rada podal žalobu na Andreje Babiše. Převzetí Agra Jevišovice ministrem financí prý proběhlo nezákonně. | FOTO: ČTK

Převzetí Agra Jevišovice Andrejem Babišem proběhlo podle původního majitele firmy v rozporu se zákonem. Miliardář podle Bohumíra Rady porušil převodní smlouvu, a tím se dopustil protizákoného jednání. Moravský podnikatel se jako jeden z mála proti Babišovu agresivnímu stylu podnikání a přebírání firem ozval a ministra financí hodlá žalovat. Jak tvrdí Rada, Babiš mu firmu de facto ukradl a násilnou formou ji zařadil do svého zemědělského koncernu Agrofert.

Převod akcií neměl vůbec proběhnout

Rada se svých bývalých akcií Agra Jevišovice domáhá od letošního února. Žaloba má dokázat, že kupní smlouva je neplatná, a firma tak stále patří původnímu majiteli. Serveru E15 to potvrdil Petr Vališ, který Radu ve sporu zastupuje. Problém je podle právníka jasně definovatelný. „Předpokladem pro převod akcií Agra Jevišovice na dceřinou společnost Agrofertu Navos mělo být odkoupení několika pohledávek právě Navosem. Pohledávky ale neodkoupil Navos, nýbrž Agrofert. Za těchto okolností neměl notář akcie vůbec vydat, nicméně je vydal,“ vysvětluje Vališ.

Agro není první ani poslední

Důvodem, proč se Rada chce domáhat navrácení své firmy, však podle jeho slov není jen jeho osobní zájem. Způsob, jakým přišel kvůli Agrofertu o svou společnost, prý totiž není ojedinělý. Stejně agresivně o své živobytí přišlo i mnoho dalších drobných podnikatelů, které Babiš dokázal přesvědčit ke spolupráci, aby následně podezřelými smlouvami získal nad firmami moc. Na toto protiprávní jednání upozorňoval Rada i v dokumentu Matrix AB, který natočil Vít Klusák a který ministrovi financí velmi vadí.

Eric Drooker

Podobně jako Agro Jevišovice prý dopadly už dříve Kostelecké uzeniny, které například pro Radu byly jedním ze stěžejních partnerů. „Dařilo se nám do chvíle, kdy našeho hlavního odběratele, Kostelecké uzeniny – budu říkat násilným převratem –, ovládl Agrofert,“ říká Rada. „V roce 1998 jsem se stal předsedou malého zemědělského podniku. Během dvou let jsme byli jedni z největších v České republice,“ vzpomíná zemědělec. Kostelec byl tehdy významným obchodním partnerem Agra. „Byli jsme na ně navázaní asi z šedesáti procent. Měl jsem dobrý vztah s ekonomickým ředitelem Janem Bočkem, který vybudoval perfektní firmu z krachujícího družstva. Věřil jsem mu. Kostelec mi taky tenkrát ručil za úvěr. I banky tudíž chtěly, aby ode mě odebíral,“ objasňuje Rada vztahy s uzenářským komplexem.

(youtube.com)

Když však v roce 2005 koupil Kostelecké uzeniny Andrej Babiš, začaly pro Radu a jeho firmu postupně problémy. „Co jsem neprodal do Kostelce, vyvážel jsem do Německa, Rakouska, Maďarska, na Slovensko a do dalších českých jatek. Jenomže pak jsem podlehl Babišovu naléhání a slibům,“ mrzí dnes zemědělce. „Tvrdil, že ode mě potřebuje pomoct, protože nemá jiného spolehlivého dodavatele. Tak jako dnes jeho voliči i já jsem tehdy uvěřil jeho slibům,“ říká rozmrzele Rada.

Báchorky zapůsobily na voliče i na mě, přiznává Rada

Babišova strategie je promyšlená a dodnes dobře fungující. „Získává si vás pomocí drobných službiček a slibů. Nic pro něj není problém. Kamarádí se s lidmi podobným způsobem, jako to dělal ve volební kampani, když rozdával koblihy,“ tvrdí Rada. „Nabídne například, že vám jeho řidič odveze auto z letiště a zaparkuje někde za pár korun. Vedle toho vás neustále krmí báchorkami o tom, že ovládne evropský obchod s drůbeží. Pořád opakuje ty svoje řeči, že bude nejmocnějším mužem, a tím pádem že je dobře s ním spolupracovat,“ přibližuje chování ministra podnikatel. Právě proto, aby další jeho kolegové nedopadli stejně jako on, rozhodl se o svou firmu bojovat s Agrofertem a jeho majitelem u soudu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]