Podnikatel spojený s Kremlem chce teď Navalného zlikvidovat finančně

compromat.ws

Přátelé Putin a Prigožin | FOTO: compromat.ws

Podnikatel spojený s Kremlem Jevgenij Prigožin slíbil, že finančně zničí vůdce ruské opozice Alexeje Navalného. Zatímco Navalnyj leží v berlínské nemocnici poté, co se ho někdo pokusil otrávit, visí nad ním ještě soudní rozhodnutí, že má zaplatit 1,2 milionu dolarů.

Kdo je to Prigožin? Přezdívá se mu „šéfkuchař prezidenta Vladimira Putina“, protože jeho společnost Concord provozovala catering pro Kreml. Podle médií také financuje takzvanou Wagnerovu armádu, což je útvar žoldáků, kteří se vynořují na různých místech světa a ruské orgány dělají, že s tím nemají nic společného. Přátelí se přímo s Vladimirem Putinem a jeho společnosti už dostaly státní zakázky za miliardy dolarů.

Navalnyj, 44letý právník a protikorupční aktivista, který je jedním z nejvýznamnějších Putinových oponentů a kritiků, se léčí v berlínské nemocnici Charité poté, co se zdravotně zhroutil v letadle během cesty po Sibiři. Testy německých lékařů naznačily otravu inhibitory cholinesterázy, které se nacházejí v nervových látkách.

Tisková služba společnosti Concord v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích v úterý večer citovala Prigožina, který uvedl, že má v úmyslu vymoci soudní rozhodnutí z loňského roku, že mu Navalnyj a jeho spolupracovníci musí zaplatit téměř 88 milionů rublů (1,2 milionu USD) jako náhradu škod, které údajně způsobilo zveřejnění videa.

„Mám v úmyslu tuto skupinu bezohledných lidí připravit o oblečení i boty,“ prohlásil Prigožin. Vyplatil společnost jmenovanou v soudním řízení, což znamená, že platba by šla pak přímo jemu. „Pokud soudruh Navalnyj natáhne bačkory, nemám v úmyslu ho v tomto světě pronásledovat. Odložím to na dobu neurčitou a pak se vyrovnám ke svému potěšení,“ řekl Prigožin. Pokud Navalnyj přežije, bude se podle Prigožina „zodpovídat dle plné přísnosti ruského práva“.

Soud v říjnu minulého roku nařídil, aby Navalnyj, jeho spolupracovnice Ljubov Sobolová a protikorupční nadace, kterou založil, společně zaplatili téměř 88 milionů rublů společnosti Moskovskij Školnik, která zařizuje stravování ve školách. O společnosti nadace uvedla, že je spojená s Prigožinem, ale ten popírá, že ji vlastní. Nadace obvinila společnost z monopolizace trhu a tvrdila, že její jídlo je špatné kvality a způsobuje u dětí zdravotní potíže.

Navalnyj v červenci formálně činnost nadace ukončil, aby se vyhnul placení svého podílu na soudem nařízené pokutě. Její ředitel Ivan Ždanov se vyjádřil, že otrávení Navalného mohl chválit jen samotný Putin.

S kým se Putin přátelí a kdo stojí proti Navalnému, je celkem patrné z toho, že Prigožin (*1961) má za sebou pestrou kriminální minulost hned od mládí. Dne 29. listopadu 1979 ho Kujbyševský soud v Leningradu odsoudil k podmíněnému trestu za krádež a v roce 1981 Ždanovský soud na 12 let vězení za loupež, podvod a „zapojení nezletilé osoby do trestné činnosti“. Konkrétně se podílel na prostituci nezletilých. Z 12 let trestu si odsloužil v trestní kolonii devět. V roce 1988 byl amnestován. Je to skutečně ten pravý muž, který má co vykládat o přísnosti ruského práva.

(Zdroj: Themoscowtimes.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner