Podnikatel žádal stát o pomoc, nedostal ji. Nechci se vzdát, ale už nevidím řešení, říká

Alena Schillerová (ANO)  (ČTK)

Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Majitel cestovní kanceláře pan Petr popsal deníku FORUM 24 svůj příběh doby koronavirové. Specializuje se na zájezdy do celého světa pro menší skupiny zákazníků. Všechno připravuje sám. Současná situace ale přinesla tak zásadní komplikace, že pan Petr již od února nemá plat a musel pozastavit živnost. A co na to stát? Ten mu sdělil, že nemá nárok ani na kompenzační bonus pro malé podniky.

„V tomto oboru se pohybuji přes 25 let a během roku jsem uskutečňoval až deset zájezdů. Zájezdy jsem připravoval a platil půl až tři čtvrtě roku před uskutečněním a naplánované byly někdy i na dva roky dopředu. Délka zájezdů se pohybovala od 14 dnů až po měsíc a půl. Poslední zájezd se uskutečnil v únoru – Jihoafrická republika. V březnu vláda úplně uzavřela hranice. Zájezdy, které měly následovat (Brazílie, Argentina, Bolívie, Peru, Japonsko, Jihoafrická republika, západ USA, Mexiko, Tanzanie, Nepál…) a služby byly do zahraničí zaplacené, postupně přesunuji (některé již dvakrát) a platím další poplatky a storna. Letecké společnosti, ubytování, služby…, nikdo mi žádné peníze nevrací,“ popisuje pro deník FORUM 24 pan Petr.

Juklík (Juklík)

V současné době není možné s cestovní kanceláří nic plánovat. Nejde jen o nákazu, ale také o problémy v cílových destinacích, kde se mohou náhle změnit protiepidemická opatření. „Pokud by člověk cestoval sám, je to možné. Rizika, že neodletí, že na místě bude vše zavřené, že se nebude moct vrátit, nese sám. Ale se zákazníky poznávací zájezdy dělat nelze,“ říká pan Petr.

Po pětadvaceti letech v oboru poprvé podnikatel uvažuje, že definitivně skončí. „Nechci se vzdát, cestování bylo mým smyslem života, ale zatím nevidím řešení. Od února nemám žádnou výplatu. Vázanou živnost cestovní kancelář v rámci s. r. o. jsem musel v září přerušit, protože je nesmysl platit pojištění proti úpadku na další rok, když není možné tvořit nové zájezdy. Nicméně s. r. o. je stále aktivní s volnými živnostmi (cestovní agentura, průvodcovské služby), i když od března bez tržeb. Zájezdy, které přesunuji, by bylo možné odjet, pokud původní smlouvy se zákazníky spadají do období, kdy bylo pojištění proti úpadku zaplaceno. V listopadu jsem požádal o kompenzační bonus pro malá s. r. o., který bych stejně hned zase poslal státu zpět jako sociální a zdravotní pojištění,“ vypráví pan Petr.

FORUM 24 (archiv)

A co odepsal stát? „Dobrý den, k žádostem o kompenzační bonus doručeným dne 19. 11. 2020 do datové schránky správce daně Vám sdělujeme, že na vyplacení kompenzačního bonusu za požadovaná období nemáte nárok, a to z důvodu přerušení provozování podnikatelské činnosti od 18. 9. 2020 do 21. 12. 2099. Nebyla splněna podmínka pro přiznání kompenzačního bonusu dle ust. § 6 odst. 1 zákona č. 461/2020 Sb. o kompenzačním bonusu. Z tohoto důvodu sdělte správci daně, proč jste žádal o kompenzační bonus.“

Situace se tak nyní zdá být téměř neřešitelná. „Opravdu chceme už napořád žít život se skloněnou hlavou a zacpanou pusou? Bez svobody, volnosti a možnosti cokoli naplánovat. Pokud s tím chceme něco udělat, musíme rychle! Než nám změny začnou připadat normální a my zapomeneme, co bylo normální dřív,“ uzavírá pan Petr.

Napište nám i vy příběh svého podnikání v době koronavirové. Posílejte je na e-mail johana.hovorkova@forum24.cz. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com