Podnikatelé se spojují, aby měli větší sílu v jednání s vládou. Už jich je přes osm tisíc

ČTK

V krizi je mnoho oborů podnikání. Například řada majitelů restaurací a hospod je na pokraji krachu. | FOTO: ČTK

Firmy sobě. Tak se jmenuje iniciativa, která vzniká mezi firmami a podnikateli v reakci na krizi v souvislosti s koronavirem. Cílem je vytvořit společně větší tlak na vládu, aby podnikatelům pomohla. „Malé a střední firmy potřebují pomoc. Ihned. Musíme dát vládě vědět, že bez účinné reakce podle zahraničních vzorů je ohroženo až 50 % ekonomiky a pracovních míst,“ uvádějí zakladatelé iniciativy.

Podpora firem a podnikatelů ze strany státu je stále nedostatečná, jak se mnozí shodují. Řada oborů stále ještě nesmí naplno podnikat, přitom jim výdaje zůstaly. Na státní půjčky dosáhla jen malá skupina firem, pomoc 25 tisíc korun také nebyla pro každého. Nezaměstnanost v České republice už roste. Výhled je tragický.

„Některé podniky se zhroutí, zaniknou a v dané situaci a s danými nulovými zárukami nebude doma nikdo, kdo by jejich pozici převzal. Některé tak pohltí velké korporace, nebo je skoupí spekulanti, nebo třeba i Čína, pokud jí tedy za to budeme stát,“ uvádí na webu firmysobe.com ekonom a podnikatel Jan Lamser.

Iniciativa upozorňuje, že malé a střední firmy tvoří 48 % výkonu české ekonomiky, zajišťují 58 % pracovních míst, představují 99 % všech ekonomických subjektů a čerpají 42 % úvěrů. „Stát pomáhá hlavně velkým firmám. O přežití teď ale bojuje hlavně většina menších firem, drobných podnikatelů a živnostníků, ačkoli jsou dohromady větší než jakákoli firma na trhu. Přicházejí o tržby, hromadí dluhy a potřebují pomoc státu a bank,“ říkají jasně zakladatelé iniciativy. Ta na webu uvádí, že se k ní připojilo už více než 8300 společností a podnikatelů.

Zapojit se může každý. Iniciativa uvádí tři body, které považuje za důležité a které zachrání podnikání v České republice.

1. Záchrana pracovních míst: Kurzarbeit – 100% kompenzace nákladů na mzdy zaměstnanců, a to i zpětně.

2. Přímá a jasná finanční pomoc bez směnek: bezúročné úvěry až do 10 % tržeb s odkladem splácení podle švýcarského vzoru – včetně odpuštění fixních nákladů a online žádostí s převodem peněz v řádu hodin.

3. Odložení plateb na sociální a zdravotní pojištění, plateb DPH za duben, květen a červen. Možnost odečíst ztráty za nouzový stav ze zisku 2019 (podobný návrh míří ke schválení v Německu).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner