Podnikatelka pozdě zaúčtovala 10 korun. Dostala likvidační pokutu 15 tisíc

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Finanční správa dál pokračuje v devastaci drobných podnikatelů. Po tristním případě, v němž musel podnikatel zaplatit 15 tisícovou pokutu za nenamarkované bonbony, se objevil další. Tentokrát se udavač, pracující pro ministerstvo financí, zaměřil na malý bazar s oděvy. Majitelce za pozdě namarkovaných deset korun nyní hrozí velká pokuta, která se může stát pro podnikatelku likvidační.

Elektronická evidence tržeb se i nadále stává důvodem, proč někteří podnikatelé přemýšlí o konci živnosti. Jedním z důvodů je šikana ze strany Finanční správy, která je největším nepřítelem drobných živnostníků. Kontroly a pokuty, které dokazují zvůli ministerstva financí v čele s Babišovou oblíbenou úřednicí Alenou Schillerovou, neznají mezí.

Eric Drooker

Deník FORUM 24 kontaktovala podnikatelka, která má také zkušenost s kontrolou EET a podle jejích slov je z ní zoufalá. Za drobnou nepozornost jí totiž hrozí pokuta 15 tisíc korun, což by rozhodně ztížilo její další podnikání a pravděpodobně by znamenala i konec jejího bazaru s oblečením v pražských Holešovicích.

„Již 16 let provozují komisní prodej oděvů. Takže lidé něco přinesou,  jiní levně koupí a každý má užitek. Já na tom skutečně nebohatnu,“ popisuje Zuzana V. obor svého podnikání. Koncem minulého roku však měla nepříjemnou zkušenost. „Přišel mladík a vzal si kazetu za 10 Kč. Protože nechtěl paragon a já obsluhovala jiného zákazníka, tak sem omylem těch deset korun přičetla k poslednímu nákupu toho dne a poslala do EET,“ popisuje živnostnice na první pohled banální historku.

Problém byl ovšem v tom, že onen mladík byl najatý udavač, který pracoval pro ministerstvo financí. „Druhý den přišla paní z úřadu s tímto mladíkem a byl sepsán záznam o chybě,“ vzpomíná paní Zuzana. Přestože jí i úřednice vyprávěla o tom, že se nejedná o velký prohřešek, který bude vyřešen jen drobnou pokutou, nebo se nebude řešit vůbec, nastala úplně jiná situace.

„Přišla pokuta. Čekala jsem za ten „šílený“ prohřešek nějakou malou sumu, ale přišlo mi, že mám zaplatit 15 tisíc,“ říká podnikatelka, která zdůrazňuje, že pro ni je to před důchodem opravdu likvidační.

Nekompromisní, šikovný, bohatý, vzdělaný, objektivní. Něco z toho určitě je Jaromír Soukup. (FORUM 24)

Přesto Zuzana V. nehází vinu na nikoho jiného, jen nechápe, proč se k živnostníkům stát chová jako dráb. „Vím, že neznalost věcí neomlouvá mou chybu, ale myslím, že pokuta v této výši je šikanózní a brutální. S podnikáním končím a nechám to silnějším povahám. Proti pokutě jsem se odvolala i když mi bylo řečeno, že je již pozdě,“ shrnuje bezradně dopady kontroly EET žena, která se kromě podnikání věnuje i charitě a pomocí svého bazaru například shání oblečení pro potřebné.

Pokud máte obdobnou zkušenost s Finanční správou a chcete se o ni podělit, napište nám na mail [email protected].

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]