Podnikatelská delegace v čele s Tomanem se trapně vrátila předčasně z Ruska

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD)  (ČTK)

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) | FOTO: ČTK

Zdá se, že ochota Ruska spolupracovat naráží na nějaké limity. Podnikatelská mise organizovaná českým ministerstvem zemědělství v Rusku skončila předčasně. Jestli jde o věc technické neschopnosti, nebo součást ideologického boje, to se ještě uvidí. Nepřekvapovalo by ani jedno z toho.

Co se stalo? Jak uvedl deník E15, delegace v čele s ministrem zemědělství se měla ve středu přesunout z Moskvy do Kazaně. Tam mělo následovat jednání s činiteli Tatarstánu. Jenže v Moskvě nastalo desetihodinové čekání. „Bohužel ruská strana i přes předchozí ujištění nedodržela dohodu a neumožnila letadlu s delegací vnitrostátní přelet do Kazaně,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. „Jsem zklamaný o to víc, že jsem osobně vnímal velký zájem podnikatelů o spolupráci, jak z české, tak ruské strany,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Pak bylo rozhodnuto, že se výprava s podnikateli vrátí předčasně do Česka.

Možná se dočkáme nějakého technického vysvětlení, zklamání ale česká strana nijak neskrývá. Že by mohlo jít o něco jiného než organizační zádrhel, můžeme spekulovat. Poslední dny se děly u nás věci, které Moskvu dráždí.

Bezpečnostní informační služba ve své zprávě za rok 2018 uvádí: „V roce 2018 byli na území ČR přítomni a vyvíjeli zpravodajskou činnost příslušníci a spolupracovníci všech ruských zpravodajských služeb, tj. civilní rozvědky SVR, vojenské rozvědky GRU a vnitřní bezpečnostní a zpravodajské služby FSB. Dlouhodobým bezpečnostním problémem zůstává personální naddimenzování ruské diplomatické mise v ČR, které pro české občany zvyšuje hrozbu vystavení se kontaktu se zpravodajskou službou cizí moci…. V souladu s hybridní strategií, kterou se RF snaží ovlivňovat rozhodování politických představitelů jiných zemí, mezitím ruští zpravodajští důstojníci usilovali o vytváření vazeb a kultivaci vlivové báze v blízkém okolí politiků, kteří mají vliv na vývoj v oblastech zájmu RF.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Moskva nelibě nese poslední vývoj u nás. Dění kolem pomníku Maršála Koněva a úmysl starosty Pavla Novotného postavit v Řeporyjích pomník vlasovcům jsou toho jen symbolickým vyjádřením. Prezident Zeman a jeho okolí (a nadšení milovníci Kremlu v politice a dezinformačních médiích) se velmi snaží, ale odpor vůči tamnímu autoritativnímu režimu je zjevný.

V každém případě se jedná o ukázku toho, jak je ruská strana vypočitatelná a spolehlivá. To by měli mít na paměti nejen podnikatelé, ale i vedení státu. Až se bude rozhodovat, komu svěřit případnou dostavbu našich jaderných bloků, měla by být spolehlivost na prvním místě. A to nejen technická.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]