Podnikatelské odbory: Nad podvody Agrofertu stát zavírá oči, podnikatelé za chyby platí

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert | FOTO: ČTK

Stát se chová velmi rozdílně k obřím firmám a k malým a středním podnikatelům. Například nad podvodným jednáním firem Agrofertu stát zavírá oči a jejich účelové a úmyslné prohřešky trestá, když už není zbytí, jen tak mírně, že je to až směšné, tvrdí Podnikatelské odbory. Drobní podnikatelé a živnostníci podle nich naopak za malé, neúmyslné chyby platí vysokými pokutami.

Jako příklad slouží případ dvou firem z koncernu Agrofert, které využívaly pozemky po lidech, kteří zemřeli, byť Agrofertu nepatřily, ani je neměl v nájmu. Holding Andreje Babiše, nyní formálně uložený ve svěřenském fondu, tedy hospodaří na cizích pozemcích. A nejen hospodaří, ale dokonce na ně pobírá i dotace! Kdyby to novináři nezjistili, prošlo by toto jednání nepochybně bez povšimnutí.  Za bezdůvodné obohacení ale nakonec jedna z firem zaplatila 1052 korun a druhá 1585 korun. Přičemž obě firmy pobírají na plochy, které obhospodařují, mezi nimi i ty cizí, dotaci v celkové výši nad deset milionů korun.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Podle Podnikatelských odborů je výše udělené pokuty za podvodné jednání směšná. Jako výsměch právu se jeví především v porovnání s pokutami, které dostávají živnostníci a malí podnikatelé za bagatelní prohřešky, které, na rozdíl od Agrofertu, k žádnému obohacení nevedly. Ilustrovat bychom to mohli na tisících případů, kdy podnikatelé dostali tisícové pokuty jen za to, že nevyvěsili oznámení o elektronické evidenci tržeb.

Další tisíce podnikatelů dostaly desetitisícové pokuty jen za to, že nevydaly účtenku. A vrcholem pak je případ, kdy podnikatel, kterému za měsíc květen nevznikla povinnost podat kontrolní hlášení, protože tento měsíc žádné faktury nevystavil, a nárok na odpočet DPH v květnu tedy neuplatnil. Správce daně mu zaslal do datové schránky výzvu k podání kontrolního hlášení. Protože podnikatel byl přesvědčen, že pokud tuto povinnost nemá, nemůže kontrolní hlášení poslat, výzvu ignoroval.

Další měsíc mu přišel platební výměr na pokutu ve výši 50 000 korun, protože na výzvu správce daně nepodal nulové kontrolní hlášení. „Je nehorázné, jak stát přivírá oči nad podvody v holdingu Agrofert, které vedly k neoprávněnému získání dotace, viz Čapí hnízdo, nebo k jinému obohacení či snížení daně. A je stejně nehorázné, jak se stát nepřátelsky chová k malým podnikatelům a živnostníkům. Ty trestá za malicherná zpoždění nebo chyby, které nikoho nepoškodily,“ říká Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů.

„Stát se stal již zjevným nepřítelem drobného podnikání. Babišovi politici a úředníci vymýšlejí, čím by ještě podnikání ztížili a zkomplikovali. Zajímá je jen to, co by podnikatelům ještě zdanili a za co by mohli inkasovat pokuty. Neumějí hospodařit, mrhají našimi penězi za nesmyslné slevy a státní zakázky, a tak z nás chtějí vymáčknout co nejvíce. Podnikatelské odbory se tomu budou bránit, budeme hájit práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti zvůli státu,“ slibuje Bábek.

Text byl publikován se svolením Podnikatelských odborů

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]