Podnikatelské odbory: Podzimní varianta vládní pomoci pro OSVČ žene na dlažbu živnostníky i jejich zaměstnance

Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů (repro YouTube)

Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů | FOTO: repro YouTube

„Živnostník si má vybrat. Buď se vykašle na svou rodinu, nebo na své zaměstnance. Tenhle idiotský nápad vlády znamená, že na dlažbě brzy skončí úplně všichni,“ poznamenává k podzimní variantě vládní pomoci pro OSVČ šéf výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory jednoznačně odmítají nemožnost čerpat kompenzační bonus a současně příspěvek z programu Antivirus pro OSVČ. Vláda tak zcela zásadně u živnostníků porušuje princip rovnosti. „Týká se to všech živnostníků-OSVČ, kteří mají zaměstnance. Těm dala vláda nůž na krk. Buď se pokusí zachránit živnost a své zaměstnance, nebo se na zaměstnance a živnost vykašlou a pokusí se alespoň zčásti zabezpečit své děti a rodinu. V konečném důsledku to znamená, že brzy skončí na dlažbě úplně všichni,“ upozorňuje Radomil Bábek.

Podle Bábka se osoby samostatně výdělečně činné, které někoho zaměstnávají, ocitly ve zjevné nevýhodě oproti zaměstnavatelům, kteří mají s. r. o. Těm totiž vláda souběžné čerpání programů pomoci umožňuje. Dokládá to ve svém manuálu i ministerstvo financí ZDE (otázky 10 a 18).

Z webu ministerstva financí:
10. Mohu jako společník s. r. o. podnikající v hotelnictví žádat o kompenzační bonus?
Ano, nárok na kompenzační bonus vám vznikne od momentu, kdy se zavřely ubytovací služby.
18. Mohu prosím jako OSVČ čerpat Antivirus na své zaměstnance?
Platí, že jeden subjekt nemůže za daný kalendářní den bonusového období čerpat kompenzační bonus a současně příspěvek z programu Antivirus.

„Vláda tím, že znemožnila souběžné čerpání obou programů pro OSVČ, jen zvyšuje napětí a chaos. Je to nápad z kategorie idiotských. Navíc nám něco jiného říkají úředníci úřadu práce a něco jiného píšou úředníci ministerstva financí. A proč by nebyl možný souběh, když i vicepremiér Havlíček veřejně tvrdí, že Antivirus je pomoc pro zaměstnance, ne pro podnikatele? Neexistuje žádný rozumný důvod, proč by oba programy nemohly využívat OSVČ, které zaměstnance mají,“ namítá šéf Podnikatelských odborů.

Zmíněné sdružení vyzývá příslušné ministry k bezodkladné nápravě „tohoto nesmyslného a bezprecedentního stavu“. Zároveň nabízí pomocnou ruku „zjevně bezradnému byrokratickému aparátu“ a upozorňuje, že v případě jeho liknavosti podnikne takové kroky, aby došlo „k odstranění tohoto vládního paskvilu“.

Podnikatelské odbory (Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s.) mají nyní více než 11 000 členů a po Hospodářské komoře jsou největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]