Podpisová akce – Pražský hrad: Přesunout návštěvníky nelze, přesuňme prezidenta!

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Podpisová akce Klubu na obranu demokracie

Pražský hrad: Přesunout návštěvníky nelze, přesuňme prezidenta!

Nynější bezpečnostní opatření na Pražském hradě, která zavedl prezident Zeman údajně ve spolupráci s ministerstvem vnitra, jsou zcela bezprecedentní a už delší čas znepříjemňují život návštěvníkům z Prahy, České republiky i ze zahraničí.

Pražský hrad byl až doposud organickou součástí našeho města, našeho světa. Lidé jím mohli procházet dle libosti, z praktických i citových důvodů. Teď se z něho stává skleněný vrch, černokněžnická tvrz a neživé mauzoleum.

Pamatujeme už leccos, ti nejstarší z nás i Protektorat Böhmen und Mähren. Podobná bezpečnostní opatření však ne. Bezpečnostní opatření, spočívající v dlouhodobém faktickém uzavření celého hradního areálu a v důkladných osobních prohlídkách všech návštěvníků, jsou přitom i podle odborníků nesmyslná a neúčinná. Nic podobného není ani ve srovnatelných objektech v našem sousedství, na Budínském hradě v Budapešti a v Hofburgu ve Vídni. Je proto těžké ubránit se podezření, že jde o pouhou zlomyslnou buzeraci veřejnosti.

Je s podivem, jak snadno si to vše nechá líbit česká, a zejména pražská veřejnost. Kde je rozjívená mládež, mávající po tisících červenými kartami? Kde jsou iniciativy typu „Vraťte nám stát“? Vládu kdysi svrhnout pomohly, ale Hrad teď snad nepatří k tomu, co by chtěly vrátit?

Výzvu můžete podepsat ZDE.

Celou věc není nutné spojovat s osobou nynějšího prezidenta. Proč např. očekávat, že se vše vyřeší volbou za rok a půl: pan Zeman může být zvolen znovu, a kromě toho v České republice platí nepsané pravidlo, že každý další prezident je ještě horší než ten předchozí. A „impeachment“, tak jak je dán v ústavě, je prakticky neproveditelný.

To, o co nám jde, je odluka prezidenta od Pražského hradu.

Prezident České republiky má v kompetenci bezpečnostně zajistit Pražský hrad. Nemá v kompetenci bezpečnostně zajistit Karlštejn nebo Milešovku. Zároveň spojení velkolepého muzea a prezidentského úřadu v jednom objektu je všeobecně a v našem případě zvlášť kamenem úrazu. Oddělení obojího by prospělo zcivilnění a desakralizaci prezidentského úřadu, jak se na demokratický stát sluší.

Proto navrhujeme pokojný, organizovaný a zákonný přesun prezidentského úřadu z Pražského hradu na jiné hezké a důstojné místo v pražském centru. Nebude jistě problém něco takového najít.

A prosíme ty, kteří s námi souhlasí, aby se k nám svým podpisem připojili.

Za Klub na obranu demokracie: Bohumil Doležal, předseda, Vojtěch Kučera, místopředseda, Pavel Otto, Jan Scheinost, členové výboru, Pavel Šafr, šéfredaktor Svobodného fóra, Johana Hovorková, redaktorka Svobodného fóra.

Výzvu můžete podepsat ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]