Podpora pro zavedení EURA v Česku roste

Eric Drooker

Většina poslanců a senátorů je pro přijetí eura. Vyplývá to z virtuálního hlasování, které uspořádala iniciativa Euro v Česku. Hlasování se zúčastnila zhruba polovina všech členů horní a dolní komory Parlamentu České republiky. Pro zavedení měny, kterou se platí v 19 z 27 členských států Evropské unie, by hlasovalo 56,1 procenta senátorů. V Poslanecké sněmovně by návrh na zavedení eura získal o 3,5 procenta méně.

Virtuálního hlasování iniciativy Euro v Česku se zúčastnilo celkem 138 poslanců a senátorů, což odpovídá zhruba polovině všech členů parlamentu. V Senátu by pro přijetí společné evropské měny hlasovalo 56,1 procenta senátorů a ve sněmovně 52,6 procenta ze všech hlasujících. Návrh by tedy prošel.

Největší podporu má přijetí eura u zákonodárců TOP 09, kde získalo 100 procent všech hlasů, následují Starostové a nezávislí s 86,2 procenta a KDU-ČSL s Piráty shodně s 66,7 procenta. Největší podíl hlasujících tvořili poslanci a poslankyně STAN a TOP 09, u kterých účast na hlasování přesáhla 85 procent. Naopak nejméně hlasů odevzdali občanští demokraté a hnutí ANO. Ze 103 nehlasujících poslanců a poslankyň tvořili zástupci zvolení právě za ODS a hnutí ANO více než tři čtvrtiny.

Názory na přijetí eura se různí

Členské státy Evropské unie, které chtějí zavést euro, musejí splňovat čtyři hlavní kritéria. Ta ale Česká republika v současné době nesplňuje, a hlasování o zavedení eura tak není reálné. Pokud by ale Česko podmínky splňovalo a nenacházelo se hned v několika souběžných krizích, předseda Pirátů Ivan Bartoš by hlasoval pro jeho přijetí. Prioritu ale nyní vidí ve splnění přístupových kritérií, především zkrocení inflace a vstupu do systému stabilizace kurzu ERM II, který by domácnostem a firmám usnadnil zvládání obtížné situace v mezinárodní ekonomice.

Podobně se vyjádřil také předseda STAN Vít Rakušan. Přijetí eura podle něj nyní není reálné kvůli neplnění přístupových kritérií, je ale rád, že současná vláda se k jejich splnění ve svém programovém prohlášení zavázala, což podle jeho slov české ekonomice jenom…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články