Podporuje, nebo nepodporuje Český rozhlas Alexandrovce?

()

Dnes ráno jsme publikovali dopis ostravských aktivistů, kteří vystupovali na jaře na podporu amerického konvoje a v pondělí se obrátili s výhradou k řediteli Českého rozhlasu kvůli jeho oficiálnímu partnerství s koncertním turné souboru ruské armády. Vzápětí nám přišly připomínky, že na oficiálních stránkách turné partnerství uvedeno není.

Nyní už není, ale ve skutečnosti bylo – viz níže. Kromě toho, ještě v tuto chvíli (středa, 16:50) je partnerství Českého rozhlasu uvedeno na mnoha plakátech a mimo jiné i na webu MusicArt (viz odkaz zde).  Podle Tomáše Peszyńskiého, jednoho ze signatářů výzvy, se jim do této chvíle nikdo z Českého rozhlasu neozval, ale zaznamenali, že logo již někde „mizí“. Nevíme, zda jde o trik iluzionistů, nebo Český rozhlas o svém partnerství nevěděl, či si to rozmyslel. Přinášíme tedy plnou verzi dopisu aktivistů řediteli rozhlasu a pod ní také důkaz, že logo ještě předevčírem na stránkách turné bylo.

Vážený pane řediteli,

píšeme Vám jako občané i jako koncesionáři veřejnoprávního rozhlasu, kteří nedávno zjistili, že Český rozhlas Dvojka je uveden jako jeden z  oficiálních partnerů hudebního souboru ruské armády Alexandrovci po České republice.

První náš dotaz míří k tomu, zda skutečně je Český rozhlas Dvojka partnerem tohoto turné. Pokud ne, doufáme, že vyzvete organizátory k neprodlenému odstranění tohoto odkazu, který je vzhledem k dále uvedeným skutečnostem neslučitelný s dobrým jménem demokratického Českého rozhlasu.

Pokud je ale Český rozhlas Dvojka skutečně partnerem, položili bychom následující dotazy:

  • Znáte píseň, kterou tento soubor vytvořil jako oslavu násilné změny hranic nynější Evropy – tedy po anexi Krymu Ruskou federací?
  • Je partnerství s takovým souborem slučitelné s následujícími citacemi z etického kodexu Českého rozhlasu? Na straně 2 se praví: „Český rozhlas si musí zakládat na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti. Musí však také dostát povinnosti stát vždy na straně lidské důstojnosti, základních lidských práv a svobod a úcty k přírodě a kulturnímu dědictví.“ Na straně 3 se dále píše: „Program a jednání Českého rozhlasu budou vždy poměřovány také etickými normami. Český rozhlas vychází z mravních tradic evropského civilizačního okruhu.“ Další související citaci popisující vztah k násilí v zahraničí najdeme na straně 22.

Vzhledem k válce na Ukrajině, kde je Rusko jednoznačným agresorem, vzhledem k nepřátelským postojům, které Rusko zaujímá vůči západním zemím, vzhledem k nezákonné okupaci Krymu, porušování lidských práv v Rusku a na Ruskem okupovaných územích, vzhledem k ruským hrozbám a propagandistické válce vůči zbytku světa, překrucování historie a opětovné propagaci zločinů, kterých se Rusko a jeho předchůdce SSSR dopustily, považujeme turné Alexandrovců na území České republiky za skandální a morálně naprosto nepřijatelné.

Spoluúčast na tomto turné včetně divácké považujeme za vědomou kolaboraci s nepřátelským režimem Vladimira Putina. Zde bohužel nejde o svobodnou kulturu, ale jedná se o armádní soubor propagující násilné činy současného kremelského režimu.

Z tohoto důvodu se ptáme, jak je možné, že Český rozhlas Dvojka je uveden jako partner tohoto turné. Vyzýváme Vás, abyste se zasadil o zrušení partnerství Českého rozhlasu a turné „Alexandrovců“, případně vysvětlil důvody uvedení tohoto partnerství, distancoval jste se o něj a vyvodil z této záležitosti patřičné důsledky.

Za East European Information Centre, z. s.

Josef Bílek, Tomáš Peszyński a Michal Majzner

Starší verze stránek, která je stále dohledatelná v Googlu:

12080909_10203405023966380_484033308_n

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]