Podpořte premiéra Fialu. Klub na obranu demokracie spustil podpisovou akci

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK/Deml Ondřej)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK/Deml Ondřej

Klub na obranu demokracie spustil podpisovou akci na podporu premiéra Petra Fialy (ODS). Chce tím podpořit jeho vyjádření k protestu na Václavském náměstí ze soboty 3. září. Tehdy ministerský předseda prohlásil, že akci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci. Zároveň dodal, že organizátoři mají blízko k extrémním pozicím a hájí zájmy, které jsou proti zájmům České republiky. Podle Klubu na obranu demokracie je stanovisko premiéra Fialy správné a zatím se mu nedostalo dostatečné podpory.

“Demonstraci na Václavském náměstí svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci. Mají blízko k extrémním pozicím a hájí zájmy, které jsou proti zájmům České republiky i proti zájmům našich občanů,“ řekl tehdy k demonstraci předseda vlády v České televizi. „Samozřejmě, každý má právo vyjádřit svoje postoje, má právo i demonstrovat. To je demokracie a tak se na to dívám,“ doplnil Fiala.

(Týdeník FORUM)

O dva dny později premiér prohlásil, že na svých slovech trvá. „Trvám na svém výroku, který se netýkal demonstrantů, ale organizátorů. Demonstraci organizovali příslušníci ruské páté kolony. Důkazů je dost. Stačí se podívat, kdo stál na pódiu a co říkal,” reagoval Fiala na dotaz, zda lituje svého sobotního výroku.

Zároveň připomněl, že řešením drahých energií je podle organizátorů demonstrace vystoupení z NATO a z EU. „Chtějí z nás opět udělat vazala Moskvy. A to je třeba pojmenovat a postavit se tomu. Cesta k tomu, abychom drahé energie zvládli, existuje. Finalizujeme národní řešení, pracujeme i na evropském projektu,“ pokračoval premiér. 

Podle Klubu na obranu demokracie je politická situace velmi vážná. “Stanovisko premiéra Fialy je správné a zatím se mu nedostalo dostatečné podpory, spíše kritiky a výhrad. Pokud s námi souhlasíte, připojte se k nám svým podpisem,” vyzývají autoři podpisové akce.

Kompletní znění výzvy:

V sobotu 3. září proběhla v Praze na Václavském náměstí demonstrace, jíž se zúčastnilo zhruba 70 000 lidí. ČTK uvádí, že tento protest s názvem „Česká republika na prvním místě“ byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády. Organizátoři kritizovali především vysoké ceny energií a „prozápadní“ kurs vlády.

Premiér Fiala k demonstraci řekl, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat. Zároveň vyslovil své přesvědčení, že demonstraci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR. Ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Větší či menší výhrady k tomu, co řekl pan Fiala, dali najevo z politiků mj. Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Martin Kuba (ODS), Martin Půta (Starostové za Liberecký kraj), Jan Hrnčíř (SPD), předseda ČMKOS Josef Středula, Alena Schillerová (ANO). Velmi zdrženlivý byl i Andrej Babiš.

Jistě, každý má právo vyjádřit svůj názor. Rádi bychom proto i my v rámci našich možností vyslovili jasnou a jednoznačnou podporu premiéru Fialovi v jeho názorech, které jsme tu ocitovali.

Jednak se nám zdá, že výrazná podpora zatím nezazněla. A jednak, starší z nás se pamatují na dobu, které se dnešek sice zatím pořád ještě moc nepodobá, ale mohl by se podobat: na dobu mezi němým protestem Jana Palacha a brutálním potlačením demonstrace z 21. srpna 1969.

Prosíme Vás, podpořte nás svým podpisem. A případně vyjádřete svou podporu jiným demokratickým a kultivovaným způsobem.

V Praze, 9. září 2022

Za Klub na obranu demokracie

Členové výboru:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Jan Scheinost

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články