Senátorka Miroslava Němcová (ODS) zkritizovala francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za jeho slova o závislosti na Spojených státech. Podle ní podrazil klíčové spojenectví USA a Evropy. Macron v rozhovorech s médii po schůzce s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem varoval před velkým rizikem, pokud se Evropa nechá vtáhnout do sporu Číny a Spojených států.
„Macron v Číně podrazil klíčové spojenectví Evropy a USA. V červnu se bude předvádět v Normandii na vojenských hřbitovech. Američané, Britové a Kanaďané se tam vylodili, aby osvobodili Francii. První den jich padlo víc než 10 000. Na to byli dobří. Teď do USA kope,“ vzkázala senátorka Němcová na sociálních sítích. „Nestydí se?“ dodala dlouholetá politička občanských demokratů.
Reagovala tak na slova francouzského prezidenta, podle kterého musí Evropa snížit svou závislost na USA a vyvarovat se zavlečení do konfrontace mezi Čínou a Spojenými státy ohledně Tchaj-wanu. Vyplývá to z rozhovoru pro zpravodajský web Politico, kterému ho francouzská hlava státu poskytla při cestě z jednání s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem.
Podobně Macron mluvil také pro ekonomický deník Les Echos. „Nejhorší by bylo si myslet, že my, Evropané, bychom měli jen následovat jiné a přizpůsobit se americkému tempu a přehnané reakci Číny,“ prohlásil Macron s tím, že není v zájmu evropských států, aby se krize kolem Tchaj-wanu prohloubila. Podle francouzského prezidenta se musí Evropa v zahraniční politice vzbudit. „Naší prioritou není přizpůsobovat se agendě jiných ve všech částech světa,“ řekl Macron v nedělním rozhovoru pro deník.
Francouzský prezident vyzval evropské státy k posílení strategické autonomie kontinentu v obraně, v přístupu k moderním technologiím či v energetice, aby Evropa v těchto oblastech nezávisela na USA či Číně. „Nechceme být závislí na ostatních v kritických oblastech,“ vzkázal Macron, podle kterého si evropské státy tuto potřebu čím dál více uvědomují.
Americký list New York Times naznačil, že právě návštěva Emmanuela Macrona u čínského vůdce Si Ťin-pchinga podkopává snahy Spojených států o zkrocení Číny. „V době, kdy jsou čínsko-americké vztahy hluboko pod bodem mrazu, zaujal pan Macron nezávislý evropský postoj a oba vůdci opakovaně chválili multipolární svět, jemně maskovaný kód pro svět, který není ovládán Američany,“ vzkázal deník.
Kritické je pak také Politico. „Si Ťin-pching a Komunistická strana Číny nadšeně podpořili Macronův koncept strategické autonomie a čínští představitelé se na něj neustále odvolávají při jednáních s evropskými zeměmi. Straničtí vůdci a teoretici v Pekingu jsou přesvědčeni, že Západ je v úpadku a Čína je na vzestupu a že oslabení transatlantických vztahů pomůže tento trend urychlit,“ napsal zpravodajský web.