Podvodníci řádí na WhatsAppu, jednoduše se dokáží dostat do cizího telefonu 

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Bezpečnost na internetu je často diskutované téma. Podvodníci totiž používají různé finty, aby se dostali k vašemu bankovnímu účtu, datům na disku vašeho počítače, nebo mobilního telefonu. Nově se hrozba objevila v aplikaci WhatsApp. Informuje o ní The Daily Mirror.

Podvodníci, kteří se zaměřili na oblíbenou komunikační aplikaci, se dokáží dostat k historii zpráv, čímž mohou získat citlivá data z telefonu. K nabourání soukromí uživatelů WhatsAppu používají jednoduchý trik.

Vše spočívá v tom, že uživatelům WA přijde zpráva, v níž je neznámé číslo. V zápětí někdo z vašich kontaktů napíše: „Dobrý den, omlouvám se, omylem jsem vám poslal šestimístný kód, můžete mi ho prosím poslat zpět? Je to naléhavé?“. Když to však uděláte, hackeři se dostanou do vašeho telefonu. První zpráva totiž pochází od nich.

Kdykoli někdo aktualizuje svůj telefon, aplikace WhatsApp vygeneruje šestimístný kód, abyste se mohli dostat ke zprávám archivovaným v chatu. Právě toho podvodníci využívají. 

Jeden z uživatelů aplikace napsal na Twitter: „Tři členové mé rodiny dnes ráno ztratili přístup ke svému WhatsAppu.” To se totiž stane poté, co odevzdáte šestimístné číslo, jehož pomocí umožníte vstup do svého mobilu. 

Je tedy důležité si dát pozor na to, komu sdělujete jakékoliv informace. „Vždy si dávejte pozor na všechny textové zprávy, které obsahují kód OTP, a nikdy, ale opravdu nikdy tyto kódy nikomu nepřeposílejte, nedělejte screenshoty ani je jinak nepředávejte, ať už znějí jakkoli pravdivě,” radí Ray Walsh, odborník na digitální soukromí ze společnosti ProPrivacy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články